مقاله

بهترین متد خیاطی چیست و کدام متد را یاد بگیریم؟

بهترین متدخیاطی

بهترین متد خیاطی کدام است؟

بهترین متد خیاطی چیست؟ این سوالی استکه تمام هنرجویان مبتدی علاقمند به خیاطی از افرادی که دستی در خیاطی دارند میپرسند. البته این سوال درکشور ما خیلی همیشه روی بورس هست و در دنیای مد و خیاطی جهانی این سوال بی معنی است. چرا که دیگر در دنیای حرفه ای خیاطی، متد مطرح نیست و خیاطان بزرگ و حرفه ای با استفاده از الگوسازی روی تن شخص یا مانکن، خیاطی را انجام میدهند و البته آنها پس از کسب تجارب بسیار زیاد به این مرحله رسیده اند و نباید توقع داشته باشیم مبتدیان هم بتوانند با چنین روشی خیاطی کنند.

بهترین متدخیاطی

 

بررسی انواع متدهای خیاطی

حالا به بررسی متدهای رایج در خیاطی میپردازیم و نقاط قوت و ضعف هرکدام را بررسی میکنیم و در آخر نتیجه میگیریم که کدام روش از بقیه بهتر است و با استفاده از آن میتوانیم حرفه ای ترین دوخت را در زمان کمتر داشته باشیم و لباسی بدون پروو و بسیار خوشدوخت نتیجه هنر دستمان باشد و ادعا کنیم ما با بهترین متد خیاطی دنیا کار میکنیم!

1-متد گرلاوین

یکی از پایه ای ترین و قدیمی ترین متدهای خیاطی، گرلاوین است. روشی است که درآن تمام قسمت های بدن اندازه گیری میشود. گرلاوین یکی از قدیمی ترین متدهای خیاطی می باشد. این روش کمی پیچیده است اما با توجه به دقیق بودن الگو در روش گرلاوین، می توانید با یک اندازه گیری صحیح، لباس های خوش فرم و شیک برای همه اندام ها بدوزید و از خیاطی خود لذت ببرید. شاید بتوان زیاد بودن پرووگیری و محاسبات زیاد و پیچیده ، و همچنین وقت گیر بودن الگوکشی در این متد را از نقاط ضعف آن دانست.
به گفته نعیمه گیاهی : در این روش با فرمول های خاص که مبنای آنها دور گردن است، الگو رسم میشود. این متد بسیار آسان و محاسبات کمتری نسبت به متد متریک و مولر دارد. بیشتر آموزشگاه های خیاطی از این روش برای آموزش مبتدیان استفاده میکنند
معایب: 1: این روش پرو گیری نسبتا زیادی دارد 2: اندازه های بسیاری باید بصورت دقیق روی تن شخص گرفته شود. 3: نیاز به ماشین حساب ، دقت زیاد حین الگو کشی و به حافظه سپردن فرمول های زیاد دارد. وای که من از فرمول و این همه عدد به مغز سپردن بیزارم! 4:زمانبر بودن رسم الگو هم یکی دیگه از معایب هست.

متد خیاطی

2-متد متریک

متد متریک چند سالی است که وارد ایران شده و مخاطبان بسیاری پیدا کرده است و بسیاری از آموزشگاه های خیاطی و حتی دانشگاه ها از این متد برای آموزش استفاده می کنند. شاید بسیاری از افرادی که به دنبال آموزش خیاطی با این متد می روند از محاسبات و فرمول ها هراس داشته یا کمی مردد شده باشند یا رسم الگو را ساده تر و آسان تر بدانند. این نکته را هم در نظر بگیرید که هرچقدر فرمول ها و محاسبات در یک متد و برای دوخت لباس بیشتر باشد، نتیجه ای دقیق تر و دوختی بی نقص تر خواهیم داشت. هرچه زمانی که صرف آماده سازی الگو برای دوخت می کنید به همان اندازه سرعت دوخت شما را بالا می برد پس ناگفته نماند که متد متریک لباسی ظریف و زیبا را به ارمغان می آورد.

متد خیاطی

3-متد مولر

این روش از کشور آلمان است و حدود 140 سال قدمت داره و مطابق اندام آریایی طراحی شده.
در این روش ۴ اندازه اصلی ( دور سینه،دور کمر، دور باسن، قد کامل) گرفته میشود و سایر اندازه ها با استفاده از فرمول ها محاسبه میشود. همین فرمول ها برای شخص تازه کار گیج کنندست بسیار زیاد! نمونش:
آزادی + ۱۰٫۵ سانت + دور سینه تقسیم بر ۱۰ = بلندی کف حلقه!…یا خداا.. معایب مولر:
1: محاسبات بسیار طولانی و پیچیده 2: امکان خطا کردن خیاط در محاسبات
معمولا خیاطان تمیز دوز و سخت گیر، پرحوصله و دقیق از این روش استفاده میکنند.

متد خیاطی

4-متد ای بی ام یا همان تجاری دوزی

دلیل اینکه این متد برای ما بسیار جذاب بود و اون رو بهترین متد خیاطی معرفی میکنیم اینه که مثل متدهای مولر و گرلاوین وسیله هایی مثل گونیای خیاطی و خطکش منحنی و یا حتی پیستوله نیاز نداره!! کسانی که الگو کار کردن اینو میدونن که برای پیدا کردن بهترین نقطه منحنی کسی که تازه کار کلی باید زمان بذاره تا بتونه آستین در بیاره و مهمتر اینکه کلی محاسبه ها وقت گیر هست. شاید بگین عوضش آخر کار خوب درمیاد بعد این همه محاسبه، درحالیکه عموما درست نیست.

متد abm

ما در ای بی ام فقط با داشتن یه الگوی آماده که از قبل با کلی فرمول طلایی بدست اومده و در اختیار شماست، میتونید بهترین دوخت و کمترین پرووگیری رو داشته باشید. مخصوصا ایستایی عالی در قسمت حلقه آستین لباس. این متد باعث میشه که سه سوته شما الگوتون رو روی پارچه پیاده کنید و لباس رو بدون پرو تحویل بدین. شاید با خودتون بگید الگو آماده دست ما رو توی مدلهای مختلف محدودو میکنه! اما باید خدمتتون بگم که الگو آماده حتی دست شما رو بیشترباز میذاره برای اعمال مدلهای بیشتر. چراکه شما وقتتون رو برای الگو کشیدن هدر ندادید و کمیتونید این وقت رو برای پیاده سازی مدلهای مختلف و دوخت تمیز تر صرف کنید!

متد خیاطی

فرق الگوی آماده با الگویی که خودمون میکشیم چیه؟

فرق الگو آماده با کشیدن الگو اینه که الگو آماده رو یه سری متخصص کاربلد با جدیدترین شیوه ها و طلایی ترین تجاربشون متدی رو بوجود اوردن و بق ایون متد که abm هست، اومدن الگو رو برای تمام سایزها یعنی از 36 تا 54 آماده کردن. شما طبق اندازه دور سینه، دور کمر و دور باسن یک سایز رو بمیدارید و شروع میکنید به پیاده کردن مدلتون روی الگو و یا اصلا همون الگو رو میندازید روی پارپه و میبرید و یه لباس ساده میدوزید. البته قبل از برش بهتره که طبق فیلم و جزوه ای که در اختیارتون قرار میگیره، الگو رو در صورت لزوم کوچک یا بزرگ کنید و اگر دوست داشتید میتونید طبق جزوه، لقی های طلایی رو اعمال کنید.

خیاطی بدون الگو آماده

حالا حالتی رو در نظر بگیرید ه شما از الگو آماده استفاده نمیکنید و باید طبق یکی از متدهایی که آموزش دیدید الگو اولیه رو طراحی کنید. اینجاست که هفت خوان رستم شروع میشه 🙂 اول میاید اندازه های قسمت های مختلف رو میگیرید( تازه اگر درست و اصولی اندازه بگیرید!). کارور جلو، کارور پشت، دور سینه، دور کمر، دور باسن، باسن بزرگ، باسن کوچک، سرشانه، اینجاو اونجا و خلاصه بعد کلی وقت میرید سراغ فرمولهاتون و خطکشهای مختلفتون! اینجا رو ضربدر 2 کن بالاشو تقسیم بر 4 کن، اینجاشو اونجوری کن، اونجاشو اینجوری کن 🙂 و بعد از حدود 3 الی 4 ساعت سپری کردن وقت نازنینتون میبینید ای داد بیداااد! الگو اونطوری که دلتون میخواد درست و حسابی نشد. یا اگه شده باشه تازه توی این مرحله هست که میرید سراغ پیاده کردن مدل روی الگو، کاری که با الگوی آماده بدون صرف اون 3 یا 4 ساعت انجام میدید!

نتیجه گیری

به طور کلی بخوام بگم ای بی ام برای برش کارها یعنی “هلو” لطفاً برو تو گلو!
بهترین و دقیق ترین شابلن برای بالاتنه و استین با محاسبه های دقیق و استاندارد
دیگه چی از این بهتر؟! و توی ای بی ام سه عدد بیشتر محاسبه نمیشه.. که اونم بخاطر مطمن شدن از تطابق سایز الگو با سایز شخص هست. خدایی باحال نیست ؟؟

 • اگر دوست داشتید از این الگوهای خفن و جادویی هنرانه داشته باشید،
 • با بهترین متد خیاطی کار کنید
 • توی کارتون حرفه ای ترین باشید و از هنرتون لذت ببرید،
 • میتونید روی لینک زیر کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری راجع بهشون داشته باشید:)

[flm_button link_address=”https://www.honarane.com/product-category/pattern/” icon_placement=”Left” button_text=”مشاهده انواع الگوهای آماده” font_family=”{CLASS-Comic-Sans-MS}” button_size=”LG” button_color=”Green” button_style=”Flat” rounded_corners=”3″]

 

امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹۹ رای

مطالب مرتبط

13 نظر در “بهترین متد خیاطی چیست و کدام متد را یاد بگیریم؟

 1. پویان گفت:

  سلام خدمت شما الگوی خیاطی،باید مناسب سازی شده برای اندام ایرانی باشه و زمان دوخت رو تن فرد عالی بایسته

   1. ناشناس گفت:

    سلام وقت شما بخیر باشه ۔ من خیاطی ب روش مولر میرم خیلی پیچیدس سبکش ۔ ب نظر شما اگه برم روش ایتالیایی خوبه ؟تازه شروع ب خیاطی کردم و هچی نمیدونم?

 2. رضایی گفت:

  سلام فردی که تناسب اندام نداره، سینه کوچک، باسن بزرگ، اون چطور میتونه از این الگوهای آماده سریع استفاده کنه؟ ایرادهای اندامی رو تو الگوی آماده چکار باید کرد؟

  1. هنرانه گفت:

   سلام دوست عزیز
   افرادی که به اصطلاح دوسایزه هستند میتوانند با استفاده از جزوه‌ای که همراه با الگو ارسال میشود، الگو را خیلی راحت شخصی‌سازی کنند و بعد استفاده کنند.

 3. روشنک گفت:

  سلام خدمت شما مطلب بسیار عالی بود در مورد انواع متد های خیاطی ولی کاش متد های ایرانی رو هم معرفی میکردید باز ممنونم از مطلب خوبتان

  1. هنرانه گفت:

   سلام دوست عزیز
   با تشکر از توجه شما
   در حال حاضر متد ایرانی تایید شده و مرجعی وجود ندارد.
   معمولا متدهای معروف و مطرح رو با اندام ایرانی تطبیق میدن و اصلاح میکنند و با نام متد‌های اصلاح‌شده‌ی ایرانی با نام های مختلف ارائه میشوند.

 4. فرزان صدقی گفت:

  با سلام پیشنهاد شما بین متریک و مولر کدومه؟؟ برای فردی مبتدی اما باهوش

  1. هنرانه گفت:

   سلام دوست عزیز
   متد مولر متد دقیق تری هست و تنخور زیباتری داره
   اما محاسباتش کمی پیچیده تر از متریک هست

 5. دلارای گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید متد مولر بهتره یا سیلور؟
  تعدادی میگن مولر و تعداد میگن سیلور به نظرتون کدام بهتره و تن خور و الگوی بهتری داره؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید متشکر??

  1. هنرانه گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   هردو خوب هستند اما مولر شناخته‌شده‌تر هست

 6. مریم گفت:

  سلام گرلاوین پیشرفته بهتره یا مولا

  1. هنرانه گفت:

   سلام متد مولر متد دقیق تری است

دیدگاهتان را بنویسید