آموزش خیاطی

آشنایی با انواع مدل جیب

انواع جیب

آشنایی با انواع مدل جیب

جیب ها بر روی هر لباسی کاربرد دارند ومحدودیت استفاده برای ان ها وجود ندارد. در گذشته جیب ها فقط نقش محلی برای نگهداری وسایل را داشتند اما امروزه با استفاده از مدل های فانتزی می توانید لباس خود را با انواع مدل جیب تزیین کنید.تنوع زیادی در مدلهای جیب وجود دارد اما می توان آنها را در دو دسته کلی جیبهای خارجی و جیبهای داخلی دسته بندی کرد. هرکدام از این دو دسته مجموعه ای از جیب ها را در بر می گیرد.

شرکت در دوره مجازی آموزش دوخت انواع جیب

جیب های داخلی

جیب های داخلی جیب هایی هستند که از داخل لباس دوخته می شوند و فقط قسمت شکاف بالای جیب از بیرون مشخص است. این جیب ها در محل درز لباس، مانند در پهلو یا باقی درز برشهای لباس دوخته می شود. محل قرار گرفتن جیب از خط کمر تا خط باسن کوچک است.

1-جیبهایی که در درز پهلو قرار می گیرند

این جیبها به صورت شکافی در درز پهلو لباس قابل تشخیص هستند. از بیرون چیزی به جیب دوخته نمی شود و از داخل آستر به آن وصل می شود.این مدل را بر روی شلوار بیشتر دیده اید. لبه جیبی که بر روی شلوار و یا دامن قرار می گیرد می تواند به صورت اریب یا منحنی باشد.

جیب روی درزپهلو

2- جیب هایی که در درز جلو لباس قرار می گیرند

مانند جیب هایی که در درز پهلو هستند ،این مدل جیب هم در قسمت درز به لباس دوخته می شوند با این تفاوت که به درز برش جلو لباس مانند برش عصایی ،دوخته می شود.

مدل جیب
3- جیبهای شکافی

این مدل جیب به درز لباس وصل نمی شود. در قسمت جلوی لباس شکافی ایجاد می کنند و جیب را به آن می دوزند.

جیب شکافی

4- جیبهای شکافی با لبه برگردان

بعد از ایجاد شکاف بر روی لباس، لبه ای به جیب وصل می شود که بر روی جیب قرار می گیرد. معمولا برای پالتو یا مانتو های اد اری از این مدل استفاده می شود.

مدل جیب شکافی

5-فیلتاب

این مدل جیب بیشتر برای مانتو و پالتو استفاده می شود. به جیب شکافی یک لبه نازک دوخته می شود. مدل جیب فیلتاب در دو نوع یک طرفه و رو طفه وجود دارد.

جیب فیلتاب یک طرفه: در یک طرف لبه جیب پارچه جدا دوخته می شود.

جیب

فیلتاب

جیب فیلتاب دوطرفه: در دو طرف لبه جیب پارچه ای به صورت جدا دوخته می شود.

فیلتاب

جیب خارجی

مدل جیبهایی که بر روی لباس دوخته می شوند به جیبهای خارجی معروفند. این جیب معمولا از جنس خود پارچه دوخته می شود ولی برای تزیین لباس می توان از پارچه های خرج کار برای دوخت لباس استفاده کرد. به علت مشخص بودن جای دوخت دقت در دوخت جیب بسیار ضروری است.

1-جیب های مستطیل یا مربع

وصل کردن این مدل جیب به لباس بسیار ساده است. شما پارچه ای را به شکل مستطیل یا مربع می برید و بر روی لباس وصل می کنید.برای مانتو معمولا از پارچه های خرج کار و متفاوت از جنس مانتو استفاده می شود. یک مانتوی ساده با استفاده از جیب مستطیلی با پارچه طرح دار بسیار زیبا و شیک خواهد بود.

مدل جیب مربع مستطیل

2-جیب های منحنی

دوخت این مدل نیاز به دقت بیشتری دارد. قسمت پایین جیب دارای منحنی است و دوخت قسمت منحنی دقت بالایی می خواهد.

 

جیب منحنی

مدل جیب

4-جیب های چین دار

با ایجاد چین یا پیلی بر روی جیب می توانید فضای بیشتری را در جیب ایجاد کنید. این مدل جیب برای مانتو و دامن بسیار مناسب است.

5-جیب پاکتی

شکل این جیب مانند پاکن نامه است و در قسمت پایین دارای زاویه است. از جیب پاکتی بیشتر برای پشت شلوار استفاده می شود.در شلوار های شش جیب نیز از این مدل جیب استفاده می شود.

جیب پاکتی
جیب فانتزی

جیب هایی با شکل های مختلف گل و حیوانات و یا شکل های دیگر برای تزیین لباس، مخصوصا لباس کودکان استفاده می شود که روی لباس دوخته می شود. استفاده از این مدل جیب ها در لباس کار بسیار زیبایی است و جلوه خاصی به لباس می دهد. استفاده از پارچه هایی با رنگ متفوت از لباس برای دوخت جیب، آنها را خاص تر خواهد کرد.

جیب فانتزی

جیب فانتزی به شکل گل

جیب فانتزی

این مدل جیب فانتزی کاملا تزیینی، با استفاده از نوارهای پارچه ای و بافت حصیری جیبی زیبا دوخته شده است.

جیب فانتزی

جیب فانتزی

جیب فانتزی به شکل گربه برای تزیین لباس کودک

 

اگر میخواهید اموزش خیاطی را به صورت حرفه ای دنبال کنید این لینک را ببینید
اگر میخواهید الگو خیاطی را ببینید این لینک رو ببینید
اگر میخواهید سفارش دوخت لباس دهید این لینک را ببینید
اگر میخواهید اخرین اخبار لباس و مد روز را ببینید این لینک را ببینید

امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۶۹ رای

دیدگاهتان را بنویسید