الگو خیاطی, الگو مانتو, مقاله

15 الگوی مانتو زنانه اصولی با توضیحات دوختی وبرش

الگو مانتو

15 الگوی مانتو زنانه اصولی با توضیحات دوختی وبرش

الگو مانتو در 15 طرح اصولی و پایه‌ای در این مقاله برای شما عزیزان به آموزش گذاشته شده است.

در این پستِ مربوط به آموزش خیاطی، به آموزش 15 مدل مانتو متنوع شامل مانتو اولیه، مانتو عبایی، مانتو خفاشی، مانتولوزی، مانتوکیمونو، مانتو ترک، مانتو رگلان، مانتو چپ و راستی یقه آرشال و یقه حلزونی پرداخته ایم.

1- الگو مانتو اولیه راسته ساده

برای رسم الگوی اولیه مانتو ابتدا الگوی بالاتنه اولیه را به هر روشی که می‌دانید رسم کرده و سپس با آن مقداری از اضافات می‌دهیم.

 • اضافات به این صورت می باشد که‌: خط سینه یک و نیم الی ۳ سانتی متر
 • به خط باسن یک و نیم الی ۳ سانتی متر اضافه میکنیم
 • برای گشاد شدن حلقه آستین ۲ الی ۳ سانتی‌متر از حلقه آستین پایین آمده و آن را قیچی می کنیم.
 • اگر بخواهیم آن را کمی فون کنیم  3 الی 5 سانتیمتر به دمپای لباس اضافه میکنیم.
 • برای جادکمه ۳ الی ۶ سانتی متر جا می گذاریم.
 • یقه هم که به دلخواه رسم می‌شود.
 • اگر در مانتو گودی در کمر نخواستیم از نقطه ش به دم پا وصل میکنیم که این خود باعث گشاد شدن مانتو می‌شود.

الگو مانتو الگو مانتو

آستین مانتو:

2- الگو مانتو ترک برش‌دار

مانتو اولیه را همراه با ساسون هایش رسم کنید. از نوک ساسون خط عمود به شانه می کشیم و از انتهای ساسون هم به پایین مانتو رسمی کنیم و به این برش‌ها اوزمان به دلخواه داده و در انتهای ساسونها به صفر می رسانیم.

در پشت مانتو هم این دو برش را اعمال می‌کنیم. پس از قیچی کردنِ این برش‌ها، داخل ساسون ها را خالی نموده و روی پارچه برای برش ها یک سانتیمتر جای دوخت می‌گذاریم و سپس قیچی می کنیم. برای این مانتو انواع یقه های انگلیسیِ باریک یا پهن، آرشال و گرد مناسب است.

 

الگو مانتو ترکالگو مانتو

 

3- الگو مانتو کیمونو

مانتو کیمونو یکی از مانتوهای بسیار آسان و کاربردی است. کافی است الگوی اولیه آنرا بدانید تا بتوانید انواع مدل‌های آن را بدوزید.

الگو مانتو کیمونوالگو مانتو کیمونو

ابتدا الگوی اولیه لباس را رسم نموده و سپس برای کیمونو با گشادی کم از زیر بغل ۳ الی ۵ سانتی متر پایین می‌آییم.

در قسمت سرشانه به اندازه قد آستین در امتداد آن ادامه داده و برای شیب آن ۱۵ سانتیمتر پایین آمده و از همین نقطه به اندازه یک دوم مچ پایین آمده به خط کمر یا بالاتر از آن هلال وصل میکنیم.

میتوانیم به این مانتو گشادی موردنظر را به دلخواه بدهیم.

البته اوزمان ها از پایین لباس تا انتهای ساسون یا به دلخواه تا کمر به صفر می‌رسد.

برای جادکمه مانتو کیمونو ۳ الی ۶ سانتی‌متر در نظر بگیرید

و یقه آن طبق مدل مورد نظر شماست که بهتر است تا یقه ساده برای آن استفاده کنید.

قسمت پشت الگو مانتو کیمونو مانند جلوی مانتو است، فقط توجه کنید تنها تفاوت قسمت پشت و جلوی این مانتو در این است که یقه پشت دو سانتی‌متر گودی بیشتری دارد.

دوستان عزیز هنرانه‌ای، اگر سوالی در رابطه با الگوی مانتو کیمونو داشتید حتما زیر این پست بپرسید تا در اسرع وقت پاسخ داده بشه.

 

برای تهیه دوره آموزش الگوسازی، برش و دوخت مانتو کیمونو مجلسی اینجا کلیک کنید.

 

4-الگو مانتو خفاشی

از مانتو کیمونو رولت شده و برای اینکه تبدیل به خفاشی شود با خطکش از دم مچ به خط باسن وصل مییکنیم. درست مانند شکل زیر:

در این مدل بیشتر از یقه هفت یا هفت شکاری و یا یقه فرنچ ایستاده استفاده میشود.

 

5-الگو مانتو عبایی

الگو مانتو کیمونو را کپی میکنیم. باید دقت کنیم بالاتنه ها با هم یک اندازه شود. سپس از دم مچ به دم‌پای مانتو طوری وصل میکنیم که در نقطه (س) 10 سانتیمتر بالا رفته. البته این خط باید به صورت هلالی شکل رسم شود. قسمت پشت مانتو نیز مانند جلوی آن میباشد.

باتوجه به اینکه یقه پشت همیشه گودی کمتری نسبت به یقه جلو دارد باید این مورد را در طراحی پشت از روی جلو در نظر بگیریم.

قد این مانتو اکثرا بلند در نظر گرفته میشود. به طوری که حداقل ساق پا را بپوشاند تا زیبایی بیشتری داشته باشد.

 

6- الگو مانتو آستین رگلان

از الگوی مانتو کیمونو ساده کپی کنید. از گودی یقه آن را به 3 قسمت تقسیم میکنیم و زیر بغل در نقطه (ش ) می‌توان از (ر)به (ش) را هلال یا مایل وصل نمود.

در قسمت پشت یقه را 2 قسمت کرده و مانند جلو به زیربغل وصل میکنیم. تکه 1 و 2 را از هم جدا کرده و در نقطه (س ش) اوزمان 2 سانتیمتری داده به هردو تکه برای اینکه زیر دست نکشد.

 

7- الگو مانتو یقه حلزونی سرخود

بالاتنه شماره یک را آماده کرده از نقطه (د) 9 سانتیمتر و از نقطه (ر) 17 سانتیمتر و از نقطه (الف) 9 سانتیمتر خارج شده واز الف 20 سانتیمتر پایین آمده تا (ب) 3 سانتیمتر داخل الگو شده به کمر وصل میکنیم و از نقطه (د) 7 سانتیمتر داخل سرشانه شده و 2 سانتیمتر بالا میرویم (ذ). حالا این چند نقطه‌ای که بیرون از الگو علامت زده‌ایم به صورت دایره‌ای به هم وصل میکنیم و از وسط سرشانه به پایین الگو میکشیم.

برای سجاف دامن این مانتو را از نیم کلوش یا فون شماره 3 تهیه میکنیم و یک کمری از پارچه ساتن با طول 150 سانتیمتر با عرض 6 سانتیمتر میدوزیم.

 

 

8- الگو مانتو مدل لوزی

بالاتنه جلو و پشت را آماده کنید و سپس به اندازه قد آستین از سرشانه با شیب ۱۵ سانتیمتر پایین آمده (ن) می‌نامیم و از (ن) به (م) که قد لباس است وصل می کنیم. این کار را با خط کش انجام دهید تا خط صافی به شما بدهد. معمولا این لباس یقه هفت است و می‌توان این مانتو را جلو بسته دوخت. هنگام دوخت از نقطه الف تا نقطه ب را از رو میدوزیم.

نقطه ب روی باسن است. می توانید ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر پایین تر را دوخته و قسمت دورتادور لوزی را ریش ریش بدهید. پشت مانتو هم مانند جلو است و فقط یقه را با گودی ۲ سانتی متر طراحی کنید و قسمت وسط پشت روی دولای بسته پارچه قرار میگیرد.

 

9- الگو مانتو کلوش

ابتدا شکل مانتو راسته را رسم نموده و سپس از ساسون‌های جلو و پشت خطی تا پایین الگو میکشیم. مانند دامن 8 الی 10 اوزمان دلخواه میدهیم. خط پهلو هم گودینباید داشته باشد و به همین دلیل از حلقه آستین مایل به انتهای قد مانتو وصل میشود. در این مانتو یقه گرد یا هفت یا فرنچی مناسب است. مدل آستین هم به دلخواه میتوانید از انواع کلوش، راسته، مچدار، پفی و … استفاده کنید.

 

10- الگو مانتو چپ و راستی کمردار یقه آرشال

پس از آماده کردن الگوی اولیه در قسمت جلوی الگو ۱۰ الی ۱۲ سانتی متر خارج شده و هر نوع یقه‌ای که بخواهیم رسم میکنیم. مثلا برای یقه آرشال در قسمت نیش یقه یک الی یک و نیم سانتی متر به طرف سرشانه رفته و از گودی یقه هم به اندازه بازی یقه پایین می آییم.  و سپس این دو نقطه را به هم وصل می کنیم و امتداد میدهیم و هر جا که خط ۱۰ الی ۱۲ سانتیمتر را قطع کرد انتهای یقه می‌شود.

پس از طراحی یقه آرشال یا آمریکایی آن را رولت کرده و به آن سمت الگو در یقه یک الی یک و نیم سانتیمتر در سرشانه رفته و قیچی میکنیم و اندازه هلال یقه پشت را گرفته در امتداد خط شکسته جلو بالا رفته و از همین نقطه گونیایی به اندازه پهنای یقه خارج می‌شویم و به قسمت رولت شده‌ی یقه وصل می‌کنیم.

از قسمت پایین دامن ۵ الی ۱۰ سانتی متر بالا رفته و هلال به (ش) وصل میکنیم. به نسبت افتادگی پهنای یقه قسمت هلال نقطه (الف ب) را اوزمان نیم الی یک و نیم سانتی متر می دهیم طوریکه در نقطه (د ر ز) به صفر برسد.

 

11- الگو مانتو چپ و راستی چین حلزونی

بالاتنه اولیه را رسم نموده و برای چپ و راستی آن ۶ الی ۸ سانتیمتر قسمت وسط جلو جاگذاشته. از خط کمر ۵ سانتی‌متر بالا رفته و ۵ سانتیمتر پایین آمده (س ش) و از (ش) هلال به (د) در قسمت پایین قد مانتو و از (م) به (س) مدل یقه هفت وصل میکنیم. باید در یقه لقی گرفته شود به ازای هر ۵ سانتیمتر بازی در یقه، ۶ میلی متر لقی گرفته می‌شود.

حلزونی مانتو :

برای هر قسمتی از لباس که بخواهیم حلزون بدهیم از این فرمول استفاده می‌کنیم : (یک ششم محل مورد نظر منهای یک) و سپس قد دلخواه.

مثال: نقطه (م س) را در این لباس اندازه زده مثلا ۳۰ سانتیمتر شده است. آن را تقسیم بر ۶ می‌کنیم برابر است با ۵ و ۵ منهای یک  برابر است با ۴.

حالا پارچه را مانند دامن تمام کلوش دولا کرده و بالای آن را ۴ سانتیمتر پایین می آییم و ۴ سانتیمتر هم به چپ و راست رفته و گرد کرده و قد را اندازه زده و حدود ۸ تا ۱۲ سانتی متر است و سپس آن را هم گرد قیچی می کنیم.

این حلزون را در لبه آستین پایین دامن تنگ پایین شلوار دور یقه یا قسمت وسط دامن از بالا به پایین می‌توان وصل کرد. وصل حلزون را میتوان بدون سجاف یا با نوار اریب انجام داد.

 

[esd id=’60564′]

امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۴۲ رای

مطالب مرتبط

4 نظر در “15 الگوی مانتو زنانه اصولی با توضیحات دوختی وبرش

 1. ناشناس گفت:

  توب همه ی سرچهایی که برای الگو داشتم این صفحه از همه بهتر توضیح داده بودن

 2. ناشناس گفت:

  سلام و درود وممنون بسیارعالی

 3. ناشناس گفت:

  خداخیرتون بده.خیلی عالی ومفیدبود

دیدگاهتان را بنویسید