مقاله

چگونه ژپون لباس عروس و لباس مجلسی را انتخاب کنیم؟

ژیپون لباس عروس

چگونه ژپون لباس عروس و لباس مجلسی را انتخاب کنیم؟

ژیپون لباس عروس جز جدایی ناپذیر لباس عروس است.بعد از خرید یا اجاره و یا دوخت لباس عروس نوبت به تهیه ی ژیپون لباس می رسد. برای ایستادگی بهتر لباس عروس و زیبا تر دیده شدن لباس به ژیپون احتیاج دارید. مدل لباس عروس با ژیپون دیده می شود. ژیپون ها به دلیل جنس پارچه ای  که برای دوخت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد سبک هستند. بنابر این با پوشیدن آن مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

پارچه های مصرفی برای دوخت ژیپون تور آهار دار است. تور های ضخیم آهار دار در بازار موجود است که به تور ژیپون معروف هستند. در کنار تور ژیپون، برای افزایش پف دامن از تور های نرم دیگری نیز استفاده می شود. فنرهای پلاستیکی یکی دیگر از وسیله های مورد استفاده در دوخت ژیپون هستند. فنرهای پلاستیکی مورد استفاده در دوخت ژیپون در اندازه و پف آن موثر هستند. هر چند استفاده از فنر کاملا سلیقه ای است. اگر از فنرنمی خواهید استفاده کنید باید از تور بیشتری استفاده کنید.

مدل ژیپون لباس عروس با تغییر مدل دامن لباس تغییر می کند. مدل های مختلفی برای دوخت  ژیپون وجود دارد. حتی گاهی اوقات برای دوخت ژیپون دامن لباس عروس، به الگو کشیدن احتیاج دارید. مطالب زیر به معرفی انواع مختلف ژیپون می پردازد. با مطالعه متن زیر می توانید متناسب با مدل لباس ژیپون مناسب را انتخاب کنید

ژیپون لباس عروس

دوخت ژپون

برای دوخت ژیپون به یک زمینه پایه احتیاج است. شما دو روش برای دوخت ژیپون پیش رو دارید.  می توانید با تور ژیپون شکل پایه دامن ژیپون را بدوزید و قسمت هایی را برای عبور فنر بر روی آن بدوزید . اینکه فنر دامن ژیپون به چه شکلی دوخته شود، به مدل دامن لباس عروس بستگی دارد. در ادامه انواع مدل دامن ژیپون را خواهید دید و یاد می گیرید فنر هر مدل به چه شکلی دوخته می شود.در بعضی مدل های ژیپون، فقط اسکلت دامن به وسیله فنر پلاستیکی ساخته می شود و دیگر از تور استفاده نمی شود. چنین مدل هایی برای لباس عروس هایی مناسب است که دامن های چند لایه دارند.

 

دوخت ژیپون لباس عروس

در ادامه برای فرم دهی و حجم دار کردن دامن ژیپون از تور های نرم تر استفاده می شود. از تور ها هم برای مخفی کردن فنر ها استفاده می شودو هم برای حجم دادن زیر دامن لباس مورد استفاده قرار می گیرد. اگر می خواهید قسمتی از دامن لباس عروس پف بیشتر نسبت به سایر بخشهای دامن داشته باشد ، در آن قسمت تور چین دار بیشتری دوخته می شود. در واقع استفاده از حجم تور بیشتر موجب پف بیشتری در زیر لباس عروس می شود. کمر ژیپون می تواند کش دار و فری سایز باشد و یا دکمه دار باشد و سایز کمر عروس دوخته شود. برای دامن های پفی می توانید از ژیپون های کمر کش استفاده کنید و برای دامن های تنگ مانند دامن ماهی یا دامن هایی که قسمت کمر تا باسن تنگ است از ژیپون دکمه دار استفاده کنید.

ژپون ساده

این مدل ساده ترین مدل ژیپون است که بسیار متداول است. برای دامن های پفی استفاده می شود. این مدل به شکل یک دامن دوخته می شود و در فاصله های معین فنر دوزی می شود. فنر ها به صورت دوار به دامن ژیپون دوخته می شود.با کم و زیاد کردن اندازه فنر می توانید مقدار پف دامن را کم و زیاد کنید. برای دامن های پفی که چند لایه هستند و اندازه پف زیادی ندارند از این ژیپون استفاده می شود. برای دامن هایی که پارچه آنها لطیف و نازک است مانند ساتن ابریشم و حریر چندان مناسب نیست چون فنر ها نشان داده می شود. ایرادی که می توان از این مدل گرفت این است که قابل انعطاف نیست و نشت و برخواست با آن کمی سخت است.

ژیپون لباس عروس

 

ژیپون ساده برای لباس های کودکان بسیار استفاده می شود. در گذشته تنها مدل ژیپونی که برای لباس عروس استفاده می شده این مدل بوده است اما امروزه استفاده از این مدل بسیارمحدود شده است و بیشتر سعی می شود مدل ژیپون متناسب با مدل دامن لباس عروس باشد.

تاثیر تغییر اندازه فنر بر روی تغییر سایز ژیپون لباس عروس را در تصاویر زیر می بینید. هر چه پف ژیپون بیشتر باشد تعداد فنر ها بیشتر می شود و فاصله فنر ها کمتر است.

 

ژیپون لباس عروس

ژیپون لباس عروس پفی

برای لباس عروس های پفی نیاز به ژِپپونی دارید که حجم تور زیادی داشته باشد. برای ایجاد حجم زیر دامن پفی علاوه بر فنر به تور نیز نیاز داریم. استفاده از تورهای نرم و چین دار روی فنر ها نمایی زیبا به دامن خواهد داد. اگر می خواهید پف دامن از بالا زیاد باشد تور ها را از بالای ژیپون وصل کنید . به هر ردیف فنر باید تور چین دار وصل کنید. اگر دامن لباس عروس دارای پف زیادی نیست و می خواهید فقط لبه پایین دامن باز تر شود، فقط کافی است به پایین دامن چند ردیف تور وصل کنید. هر چه تور های وصل شده به ژیپون چین بیشتری داشته باشد، پف بیشتری را خواهید داشت. اگر این چین ها به لبه دامن ژیپون وصل شود، پایین دامن لباس عروس بیشتر باز خواهد شد.

ژیپون لباس عروس پفی

 

چین های بیشتر در تور های وصل شده به ژیپون را در تصویر زیر می بینید. چین های زیادی که در تور ایجاد شده حجم زیادی در زیر دامن ایجاد می کند و دیگر تور ژیپون و فنر آن دیده نخواهد شد.

 

ژیپون لباس عروس پفی

 

اگر یک پف یک دست از بالا به پایین می خواهید می توانید چند لایه تور چین دار از کمر دامن وصل کنید. اگر جنس دامن لباس عروس از پارچه لطیف و نازکی باشد برای پوشاندن فنر باید از این روش استفاده کنید. بدین وسیله از مشخص شدن فنر از روی دامن جلوگیری می کنید. پف دامن طبیعی تر دیده می شود. این مدل ژیپون برای لباس های مجاسی بسیار مناسب است. پارچه هایی که لطیف و نازک هستند و چند لایه نیستند فنر ژیپون را نشان می دهند. با این روش دیگر ژیپون از زیر دامن مشخص نخواهد بود.

 

ژیپون لباس عروس پفی

ژپون دامن لباس عروس اسکارلت

لباس عروس با دامن اسکارلت یکی از پر طرفدارین مدل های لباس عروس به شمار می رود. افرادی که لباس عروس های پفی و پرنسسی دوست دارند سراغ این مدل می روند. یکی از حساسیت های این مدل این است که حتما باید چین ها مرتب کنار هم قرار بگیرد. برای مرتب بودن چین ها باید چین های ژیپون دقیقا زیر هر چین دامن قرار بگیرد. معمولا دامن های اسکارلت نیاز به ژیپون جدا ندارند. به همراه دامن لباس عروس تور ژیپون و فنر دوخته می شود.

 

ژیپون لباس عروس اسکارلت

اگر دامن لباس عروس مدل اسکارلت است باید از ژیپونی استفاده کنید که حالت دامن حفظ شود و پیله های دامن مشخص شود. فنر های بکار رفته در ژیپون علاوه بر شکل های افقی ، حالت های عمودی نیز دارند.پارچه ژیپون به شکل اسکارلت برش می خورد و در فواصلی که پیله های دامن ایجاد می شود در فاصله های معین فنر ها به شکل عمودی دوخته می شود. فنر های عمودی به شکلی دوخته می شود که چین های ایجاد شده بر روی ژیپون مانند چین های دامن لباس عروس باشد و چین های دامن دقیقا روی چین های ژیپون قرار بگیرد. حتی تعداد چین و پیله ژیپون باید با تعداد چین دامن برابر باشد. فنر های افقی حالت پفی به دامن می دهد و فنر های عمودی به چین ها حالن می دهد  .

 

ژیپون لباس عروس اسکارلت

 

ژیپون بدون فنر

اگر می خواهید دامنتان یک پف طبیعی و کمی داشته باشد دیگر نیاز به استفاده از فنر در دوخت ژیپون ندارید. این مدل ژیپون برای لباس های مجلسی بسیار مناسب است. استفاده نکردن از فنر باعث راحتی ژیپون می شود. نشت و بر خواست با این مدل ژیپون بدون فنر خیلی راحتتر است. به دلیل همین راحتی معمولا در لباس های مجلسی از این مدل استفاده می شود. تنها مشکلی که این مدل دارد این است که تور زیادی در دوخت آن استفاده می شود. برای ایجاد پف و حجم زیاد زیر دامن، به تور های چین دار با چین های زیاد احتیاج است. ابتدا یک برش سراسری به شکل دامن نیاز داریم . سپس چند پله چین برای وصل کردن روی دامن نیاز دارید.

ژیپون لباس عروس پفی

 

مانند تصویر ارتفاع چین ها از بالا به پایین کمتر می شود. اولین پله که به دامن ژیپون دوخته می شود ارتفاعی به اندازه ارتفاع دامن دارد . برای پله و طبقه بعدی، ارتفاع مورد نظر برای تور از محلی که تور وصل می شود تا پایین دامن اندازه گیری می شود. به همین ترتیب هر طبقه نسبت به طبقه قبلی کوتاه تر می شود. هر طبقه روی طبقه قبلی وصل می شود. با وصل کردن طبقه بعدی روی طبقه قبلی  حجم تور در پایین دامنه بیشتر از بالای دامن خواهد بود.

ژیپون لباس عروس پفی

ژپون  لباس عروس ترک

برای لباس عروس هایی که حالت ترک دارد به ژیپونی نیاز دارید که دامنه آن پف بیشتری نسبت به بالای دامن داشته باشد.بالای دامن مانند دامن ترک دوخته می شود و پایین آن چند ردیف تورچین دار استفاده می شود. در این مدل نیز نیازی به فنر پلاستیکی ندارید. از قسمتی که دامن لباس عروس باز می شود و دیگر تنگ نیست ، تور های چین دار وصل می شود. برخی دامن های ترک از زیر باسن گشاد می شوند و برخی مدل ها از روی زانو گشاد می شود. این که پف دامن ژیپون از کجا شروع می شود بستگی به مدل دامن عروس دارد. دامن ژیپون از جنس تور ژیپون دوخته می شود و پف پایین آن با استفاده از تور های نرم دوخته می شود.

 

ژیپون لباس عروس دامن ترک

 

ژیپون لباس عروس دامن ترک

 

ژِپون دامن ماهی

دامن های ماهی از کمر تا روی ژانو تنگ است و از زانو تا پایین دامن گشاد می شود. بنابر این  به ژیپونی احتیاج دارید که پایین دامنه آن پفی باشد. ژیپون دامن ماهی باید مانند دامن ماهی دوخته شود. از کمر تا زانو ژیپون تنگ دوخته می شود و از ژانو تا پایین با تور چین دار پفی می شود. به چند لایه تور یک دست احتیاج دارید. لازم نیست تور چند طبقه دوخته شود. در این مدل نیز به فنر پلاستیکی احتیاج ندارید چون تمام حجم پف پایین دامن به وسیله تور انجام می شود.

ژیپون لباس عروس مدل ماهی

هرچه لایه های چین دار وصل شده به ژیپون بیشتر باشد پف زیر دامن بیشتر می شود. به گشادی پایین دامن توجه کنید. مقدار چین را مطابق با گشادی پایین دامن مشخص کنید.اگر پایین دامن لباس عروس گشاد یا دنباله دار است و نمی توانید با تور حجم و پف لازم را ایجاد کنید از فنر پلاستیکی استفاده کنید. برای دامن هایی که خیلی تنگ است بهتر است ژیپون نیز تنگ دوخته شود تا زیر دامن چروک نشود و چین ایجاد نکند. بهتر است برای بالای دامن از حریر یا پارچه های نازک بدون آهار استفاده کنید تا تا زیر دامن چین نخورد.

 

ژیپون لباس عروس مدل ماهی

 

ژپون دامن دنباله دار

دامن های دنباله دار می تواند به شکل های مختلفی باشد. دامن های ماهی و پفی و ترک می تواند دنباله نیز داشته باشد. مانند سایر دامن ها که شکل ژیپون مانند دامن است، ژیپون دامن دنباله دار نیز باید دنباله دار باشد .

اگر بالای دامن عروس تنگ است، قسمت بالای ژیپون نیز باید تنگ دوخته شود و از قسمتی که آزاد تر است فنر در چند ردیف دوخته می شود. در صورتی که از فنر پلاستیکی استفاده نمی کنید و می خواهید پف دامن انعطاف داشته باشد از تور چین دار برای  حجم زیر دامن استفاده کنید. در ژیپون های دنباله دار فنر و یا تور چین دار تا روی دنباله دوخته می شود تا پفی یکنواخت در زیر دامن ایجاد کند.فنر و چین به صورت بیضی و منحنی بر روی ژیپون دوخته می شود..

 

 

اگر دامن ترک یا راسته دنباله دار استفاده می کنید دیگر لازم نیست دامن ژیپون را دو تکه کنید و یک قسمت را تنگ تر از قسمت دیگر بدوزید. یک دامن راسته با تور ژیپون ببرید و قسمت پایین دامن را فنر یا تور چین دار بدوزید تا پایین دامن باز تر شود.

 

 

ژیپون لباس عروس مدل ماهی

ژیپون مناسب برای دامن های پفی دنباله دار ، ژیپونی است که چند لایه باشد و دارای تور های چین دار زیادی باشد. این حجم بالای چین و تور تا روی دنباله دامن ادامه پیدا می کند. توجه کنید اگر چین های روی ددنباله کمتر از دامن باشد دنباله لباس زیبا دیده نمی شود. ادامه چین های دامن بر روی دنباله قرار می گیرد و به این ترتیب دنباله دامن چیز جدایی از دامن اصلی نخواهد بود. ترتیب قرار گرفتن چین ها روی هم را در تصویر زیر ببینید.

 

ژیپون لباس عروس مدل ماهی

 

لباس عروس بدون ژپون

گاهی اوقات لباس های مجلسی یا لباس عروس های ساده ای دارید که نمی خواهید زیر آن ژیپون بپوشید اما برای ایستادگی دامن لباس به چیزی شبیه ژیپون لباس عروس نیاز دارید. از دو روش می توانید استفاده کنید:

از تور های آهار دار چین دار در زیر دامن لباس استفاده کنید. چند لایه تور به اندازه قد دامن ببرید و آن راکاملا چین دار کنید. این لایه های چین دار روی هم باعث می شود پف دامن بیشتر شود. هر چه این لایه ها بیشتر شود پف دامن نیز بیشتر می شود

 • اگر دامن های چند لایه دارید و نمی خواهید از ژیپون استفاده کنیدمی توانید به لایه های زیرین دامن تور دبی وصل کنید. تور دبی نواری پهن از جنس پلاستیک است .با این کار لبه پایین دامن ایستادگی بهتری خواهد داشت.
 • در روش اول پفی یک دست از بالای دامن تا پایین دامن خواهید داشت و در روش دوم فقط لبه دامن ایستادگی بهتری خواهد داشت.

نکاتی درباره انتخاب ژپون لباس عروس

 • کمر دامن ژیپون اندازه کمرتان باشد. پوشیدن ژیپون با کمر گشاد در مراسم آزار دهنده خواهد بود و در مراسم و همگام رقص باید دستتان به دامن لباس باشد تا پایین نیاید
 • ارنفاع ژپون با ارتفاع دامن  برابر باشد. کوتاهتر یا بلند تر بودن ژیپون باعث می شود پایین دامن ایستادگی خوبی نداشته باشد.
 • اکر بالای دامن لباس عروس تنگ است باید از ژپونی استفاده کنید که بالای آن تنگ و چسبان باشد.  گشاد بودن ژیپون باعث ایجاد چین در زیر دامن می شود که ظاهر خوبی در دامن ایجاد نخواهد کرد. در این مدل دامن ها از ژیپون کمر کش استفاده نکنید. ژیپونی استفاده کنید تا کمر آن دکمه دار باشد.
 • مدل ژیپون مشابه مدل دامن باشد تا مدل دامن به خوبی مشخص باشد.
 • هنگام انتخاب ژیپون به جنس لباس عروس دقت کنید. دامنی که جنس لطیفی دارد و چند لایه نیست فنر های ژیپون از روی دامن  مشخص می شود. برای اینگونه دامن ها از ژیپون هایی استفاده کنید که روی آن تور های چین دار استفاده شده ست و فنر ها با استفاده از تور ها پوشیده شده باشد. برای دامن های تنگ نیز سعی کنید از ژیپون فنر دار استفاده نکنید.
 • از ژیپون هایی استفاده کنید که فنر های با کیفیتی داشته باشد. فنر ها باید محکم و در عین حال دارای انعطاف پذیری باشد تا هنگام پوشیدن آن و نشست و برخواست دچار مشکل نشوید.
 • اگر علاقه ای به دامن های پفی ندارید از ژیپون های فنر دار استفاده نکنید. از ژیپون هایی استفاده کنید که از تور های چین دار استفاده شده باشد. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که تور مصرفی برای دوخت این ژیپون باید زیاد باشد تا ایستادگی و فرم دهی خوبی داشته باشد.

اگر میخواهید اموزش خیاطی را به صورت حرفه ای دنبال کنید این لینک را ببینید
اگر میخواهید الگو خیاطی را ببینید این لینک رو ببینید
اگر میخواهید سفارش دوخت لباس دهید این لینک را ببینید
اگر میخواهید اخرین اخبار لباس و مد روز را ببینید این لینک را ببینید

امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۰۷ رای

دیدگاهی در مورد “چگونه ژپون لباس عروس و لباس مجلسی را انتخاب کنیم؟

 1. معصومه گفت:

  بسیار عالی و دقیق بود

 2. رویا گفت:

  عالی خانوم، بهتر از این ممکن نبود

  1. admin گفت:

   ممنون رویا عزیز از لطف شما

   1. مهشید گفت:

    سلام ادمین وقتتون بخیر خسته نباشید …. ببخشید من یه ژپون هشت فنره خریدم اما بدون فنر
    نمیدونم چجوری سیم هارو بزارم تا دامنم میزون و پفی بزرگ داشته باشه هرچه میزارم بد فرم میشه …..میشه راهنمایی کنید؟

  1. admin گفت:

   ممنون نیلوفر عزیز از حسن توجه شما

 3. فاطمه گفت:

  سلام ممنون از اموزش،برای زیر دامن تمام کلوش زاویه دارمی توانیم از ژپون چین دار کوتاه استفاده کنیم وپایین ان را تور دبی استفاده کنیم می خوام پف ملایم داشته باشه

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله دوست عزیز مشکلی پیش نمیاد

 4. فاطمه 79 گفت:

  عالی بود
  اطلاعات کامل و دقیقی که یک جا جمع شده و گرداوری شده بودند
  عالی…ممنون اززحماتتون

 5. رباب گفت:

  خسته نباشید یه سوال دارم برای پایین دامن ماهی ژپون دوختم نیم کلوش با فنر پلاستیکی همه قسمتهاش عالیه فقط جلوش انگار تور سنگینی میکنه یه قسمتش میره تو خم میشه چیکار کنم ؟

 6. من گفت:

  سلام واقعا عاليييييي

 7. شبو گفت:

  فوق‌العاده عالی و پر کاربرد بود ممنون از راهنماییتون

دیدگاهتان را بنویسید