آموزش خیاطی, مقاله

دوخت شلوار بدون الگو و با استفاد ه از مولاژ

دوخت شلوار

دوخت شلوار بدون الگو و با استفاد ه از مولاژ

بسیاری از لباسها را می توان بدون الگو دوخت اما دوخت شلوار بدون الگو باور نکردنی است. معمولا فقط شلوار راحتی و منزلی بدون الگو دوخت می شود.دوخت شلوار قلق های زیادی دارد اما در اینجا یاد می گیرید چگونه با استفاده از مولاژ و یا بدن خود، شلواری اندازه خود بدوزید.خیلی وقتها سایز افراد با سایز های استاندارد موجود در بازار متفاوت است. بعضی افراد شکم بزرگ دارند و بعضی دیگر باسن بزرگ دارند. این روش برای این دسته از افراد مناسب است و به راحتی می توانند با وجود این نواقص شلوار اندازه خود بدوزید و استفاده کنید. این روش کمی عجیب و غریب به نظر می رسد اما بسیار جالب و کاربردی است.

برش پارچه

ابتدا یک مستطیل به قد شلوار ببرید. عرض مستطیل را به اندازه یک چهارم دور باسن بگیرید.

روش دوخت

مستطیل را بر روی یک طرف پا بگذارید و محل درزهای پهلو و داخلی شلوار را علامت بزنید و سپس بدوزید. یک لنگه شلوار را داخل پا کنید و کمر را با کش محکم کنید و با قیچی خط فاق را مرتب کنید.اضافات پارچه در قسمت پهلو درز داخلی شلوار را قیچی کنید. با قیچی کردن اضافات پارچه شلوار فرم پا را به خود می گیرد.

دوخت شلوار

بعد از اینکه پا را داخل لنگه شلوار کردید متوجه چین هایی در قسمت فاق و زیر باسن خواهید شد.
برای رفع چین های قسمت ران و زیر باسن ، بر روی خط فاقی که در پشت شلوار مشخص کرده ایم چرت و برشهایی ایجاد می کنیم. برش ها تا اندازه ای ادامه پیدا می کند که دیگر خبری از چین خوردگی در پشت شلوار نباشد. همچنین برشها کمک خواهد کرد که دیگر قسمت فاق تنگ نباشد.

دوخت شلوار

درز روی باسن را به صورت مستقیم کشیده بودیم این درز را به صورت منحنی در بیاورید تا بر روی باسن درست قرار بگیرد و در قسمت کمراندازه شود.

دوخت شلوار

ساسون های شلوار را نیز در قسمت کمر مشخص کنید. لنگه دیگر شلوار را نیز به همین صورت آماده کنید و به هم بدوزید. بعد از دوخت اگر احساس کردید در قسمت فاق یا ران تنگ است می توانید درز پهلو را بشکافید و از اضافات این قسمت استفاده کنید. دور کمر را اندازه بگیرید و به اندازه آن کمر ببرید و به شلوار وصل کنید. محل قرار گیری زیپ را هم مشخص کنید و در آخر به شلوار زیپ بدوزید. اگر می خواهید شلوارتان کمر کش باشد روی کمر ساسون ندوزید.

اگر میخواهید اموزش خیاطی را به صورت حرفه ای دنبال کنید این لینک را ببینید
اگر میخواهید الگو خیاطی را ببینید این لینک رو ببینید
اگر میخواهید سفارش دوخت لباس دهید این لینک را ببینید
اگر میخواهید اخرین اخبار لباس و مد روز را ببینید این لینک را ببینید

امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید