اخبار مد و لباس, استایل و تیپ, مقاله

17 پارچه پرمصرف در دوخت لباس عروس

انواع پارچه برای دوخت لباس عروس

17 پارچه پرمصرف در دوخت لباس عروس

یکی از زیبا ترین روزهای زندگی هر خانمی روز ازدواج اوست. خانم ها دوست دارند در این روز زیبا تر دیده شوند. لباس عروس یکی از مهمترین وسایل مورد نیاز برای این روز به حساب می آید. برای اینکه زیبا ترین لباس عروس در این روز انتخاب شود وقت زیادی صرف می شود.برخی لباس عروس را اجاره می کنند و بعضی دیگر دوخت لباس عروس را ترجیح می دهند. بعد از انتخاب مدل لباس عروس باید پارچه مناسب آن مدل را انتخاب کنید و بعد برای دوخت لباس به پیش خیاط بروید.

در دوخت لباس عروس پارچه های مختلفی استفاده می شود. انواع مختلف پارچه لباس عروس که برای دوخت لباس از آن استفاده می شود نام برده شده و در مورد آنها توضیح داده شده است. نکاتی که در انتخاب پارچه بسیار مهم است: مدل لباس ، مقدار هزینه ای که می خواهید بکنید، آب و هوا و فصلی که در آن عروسی بر گزار می شود.

انواع پارچه مورد استفاده برای دوخت لباس عروس:

تور

تور پارچه ای سبک است وبرای لباسهای چند لایه. چین دار مناسب است. این پارچه در دوخت لباس عروس بسیار استفاده می شود و مرسوم است. جنس پارچه های تورالیاف مصنوعی پلی استر می باشد. برای هوای گرم می توان از این پارچه برای دوخت لباس عروس استفاده کرد. لباس عروس های توری لباس های ارزان تری خواهند بود تنها مشکل تور دوام پایین پارچه است.برای تزیینات لباس های تور باید از وسایلی استفاده کرد که سبک وزن باشد تا باعث آویزان شدن پارچه نشود. معمولا از تکه های دانتل یا گل های پارچه ای برای تزیین لباس توری استفاده می شود. برای دوخت دامن لباس عروس و تور سر عروس از پارچه توری استفاده می شود.

 

دوخت لباس عروس با تور

دوخت لباس عروس با تور

 

تور سر عروس

تور سر عروس
کرپ

یکی از پر مصرف ترین پارچه های مورد استفاده برای دوخت لباس است . کرپ ضخامت های مختلفی دارد. کرپی که برای دوخت پیراهن عروس استفاده می شود معمولا از جنس نازک و لطیف است. بر عکس پارچه حریر این پارچه نیاز به آستر ندارد .برای تزیین این لباس می توانید از انواع مروارید و سنگ و اپلیکه استفاده کنید. برای بافت پارچه کرپ از الیاف مختلف مصنوعی یا نخ استفاده می شود. پارچه کرپ مورد استفاده برای دوخت پیراهن عروس معمولا از الیاف مصنوعی استفاده شده است.

دوخت لباس عروس کرپ

دوخت لباس عروس کرپ

دوخت لباس عروس کرپ
سیلک

نوعی پارچه حریر ابریشمی است. بسیار لطیف است. از این پارچه هم در دوخت لباس های چند لایه بیشتر استفاده می شود. جنس آن ابریشم طبیعی یا مصنوعی است. سیلک با جنس ایریشم بسیار با کیفیت و زیبا است و در عین حال بسیار گران قیمت است. در لباس عروس های ایرانی کمتر از این مدل پارچه استفاده می شود. لباس عروسهایی که با پارچه سیلک دوخته می شود بیشتر مناسب مراسم نامزدی هستند.

دوخت لباس عروس با پارچه سیلک

دوخت لباس عروس با پارچه سیلک

دوخت لباس عروس با پارچه سیلک
تور ارگانزا

توری شبیه به حریر است. بسیار نازک و شفاف است. اما ایستادگی بیشتری نسبت به حریر دارد. برای دامن های چین دار و پیله مناسب است. به دلیل ایستادگی خوبی که دارد می توان دامن پف داری با آن دوخت.

 

دوخت لباس عروس با تور ارگانزا

دوخت لباس عروس با تور ارگانزا

ساتن حریر

پارچه ای بسیار لطیف است و ظاهری براق مانند ساتن دارد. به دلیل براقیتی که دارد بسیار پر طرفدار است. برای دامن های پفی نمی توان از آن استفاده کرد چون ایستادگی ندارد و بسیار لخت است. اگر می خواهید با این پارچه دامن پفی بدوزید حتما از تورهای آهار دار برای زیر آن استفاده کنید.

دوخت لباس عروس ساتن حریر

دوخت لباس عروس ساتن حریر
تافته

تافته پارچه ای مانند ساتن است که سطحی براق دارد. براقیت تافته بیشتر از ساتن است. به دلیل درخشندگی این پارچه طراحان لباس از آن برای دوخت پیراهن عروس استفاده می کنند. یکی دیگر از مزیت های این پارچه این است که به دلیل استفاده8 از الیاف مصنوعی در آن قابلیت شست و شوی بالایی دارد و به راحتی تمیز می شود.

دوخت لباس عروس تافته

دوخت لباس عروس تافته

گیپور

یکی از پارچه های پر طرفدار برای دوخت پیراهن عروس گیپور است. امروزه در میان عروسها لباس عروس های گیپوری بسیار باب شده است. پارچه گیپور طرح های مختلفی دارد هر عروس می تواند مطابق با سلیقه خود یک طرح را انتخاب کند. یکی از مزیت های این مدل پارچه این است که نیازی ندارد روی آن با دست کار شود. درواقع در وقت و هزینه صرفه جویی می شود. می توان لباس عروسی با مدل ساده و یک دست از جنس گیپور دوخت و یا فقط برای بالا تنه لباس عروس از گیپور استفاده کرد. یکی دیگر از کاربرد های پارچه گیپور در طراحی لباس عروس این است که می توان طرحهای روی پارچه را برش زد و برای تزیین روی پارچه های دیگر دوخت.

 

دوخت لباس عروس دانتل

دوخت لباس عروس دانتل

دوخت لباس عروس دانتل

باتیست

پارچه ی نازک و اعلا از پنبه یا الیاف مصنوعی در رنگ سفيد و رنگهاي روشن است. از این پارچه به عنوان پارچه اصلی برای دوخت لباس عروس استفاده نمی شود بلکه به عنوان آستر و تو دوزی لباس از این پارچه استفاده می شود.

ساتن

یکی دیگر از پارچه های پر مصرف در دوخت لباس عروس پارچه ساتن است. یکی از ویژگی های بارز ساتن براق بودن آن است. ضخامت های موجود از پارچه ساتن متفاوت است. یکی از مشکلات ساتن چروک شدن آن است.

 

دوخت لباس عروس ساتن

 

دوخت لباس عروس ساتن

 

دوخت لباس عروس ساتن
ساتن دوشز

ساتنی است که درخشندگی بیشتری نسبت به ساتن دارد. این درخشندگی به خاطر وجود الیافهای درخشان در بافت آن است. جزء ساتن ضخیم به حساب می آید. یکی از ویژگی های عالی که این پارچه دارد و باعث می شود از آن بیشتر در دوخت پیراهن عروس استفاده شود، چروک نشدن آن است. عروس خانم هایی که این پارچه را برای دوخت پیراهن خود انتخاب می کنید دیگر نگران چروک شدنم لباس خود نخواهید بود. برای لباسهایی که کار دست زیادی روی آنها انجام می شود پارچه دوشز بسیار مناسب است. برای دوخت دامن های پفی و پیله دار نیز این پارچه گزینه خوبی است.

 

دوخت لباس عروس با پارچه ساتن دوشز

 

دوخت لباس عروس با پارچه ساتن دوشز

 

دوخت لباس عروس با پارچه ساتن دوشز

گاباردین

گاباردین پارچه ای مات است که بافت های کج راه دارد. امروزه کمتر از این پارچه برای دوخت لباس عروس استفاده می شود. پارچه گاباردین در گذشته بیشترین مصرف را برای لباس عروس داشته. اما امروزه بیشتر برای دوخت کت و سلوار از آن استفاده می شود.

 

دوخت لباس عروس با پارچه گاباردین

تور ژیپون

تور ژیپون توری ضخیم و آهار دار است. از این تور به همراه فنر دامنی برای پف دار کردن لباس عروس دوخته می شود. ایستادگی این تور باعث می شود که چین دار کردن آن حجم زیادی ایجاد کند و پف خوبی برای دامن داشته باشیم. با اینکه این پارچه جزء پارچه اصلی لباس به شمار نمی رود ولی در لباسهای عروس و لباس های مجاسی بسیار پرکاربرد است.

ژرژت

ژرژت ظاهری شبیه به کرپ داردبا این تفاوت که بسیار نازک تر از کرپ است. ژرژت در طرح ها و رنگ های متنوع برای انواع دوخت لباس عروس، لباس شب، تاپ و پیراهن های مجلسی کاربرد دارد. ژرژت از شیفون درخشندگی و ارتجاع کمتری دارد ولی از لحاظ بافتی به هم نزدیک اند.در زمان های گذشته پارچه ی ژرژت تماما از ابریشم بود ولی امروزه ازنخ پلی استر هم استفاده می شود. از نظر نازکی مانند حریر است . یکی از ویژگی های خوب ژرژت که باعث می شود در دوخت پیراهن عروس استفاده شود این است که چروک نمی شود.

شیفون

باید به سادگی یکی از مدل های طرح ابریشم تعریفش کنیم که بر روی آن آهار خورده است و به خاطر لطافت خاصی که دارد دامن هایی که با آن تولید می شوند بسیار لخت و زیبا به نظر می رسند و به همین خاطر معمولا دامن لباس های شب، مجلسی و عروسی را با پارچه شیفون می دوزند.

دوخت لباس عروس با شیفون
لمه

لمه از پارچه های پرطرفدار برای دوخت لباس عروس و لباس مجلسی است. براقیتی که این پارچه دارد آن را برای مراسمات شب بسیار مناسب و پر طرفدار کرده است. همیشه لباسهای براق و پر زرق و برق برای مراسمات شب پر طرفدار بوده و بسیار زیباست.

 

لباس لمه

مخمل

پارچه مخمل پارچه ای نرم و ضخیم است. این پارچه کمتر برای دوخت پیراهن عروس استفاده می شود. اما برای فصل پاییز و زمستان اگر به دنبال لباسی خاص هستید از پارچه مخمل استفاده کنید.

دانتل

پارچه ای که به وفور در دوخت لباس عروس استفاده می شود دانتل است. این پارچه جز پارچه های تجملاتی است.کار دست روی این پارچه ها زیاد دیده می شود. می توان از برش طرحهای آن بر روی لباس استفاده کرد و یا برای بالا تنه یا آستین از این پارچه ها استفاده می شود.

 

دوخت لباس عروس دانتل دوخت لباس عروس دانتل

 

اگر میخواهید اموزش خیاطی را به صورت حرفه ای دنبال کنید این لینک را ببینید
اگر میخواهید الگو خیاطی را ببینید این لینک رو ببینید
اگر میخواهید سفارش دوخت لباس دهید این لینک را ببینید
اگر میخواهید اخرین اخبار لباس و مد روز را ببینید این لینک را ببینید

امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید