مقاله

12 راه باور نکردنی برای تمییز کردن لکه لباس

تمییز کردن لکه لباس

12 راه باور نکردنی برای تمییز کردن لکه لباس

معمولا وقتی با لباس های کثیف روبرو می شویم اولیل راه حلی که برای تمییز کردن لباس به ذهنمان می رسد استفاده از پودر یا مایع لباسشویی است. در صورتی که تمام لکه های لباس را نمی توان با استفاده از پودر یا مایع لباس شویی از بین برد. اگر لکه های لباسه9ا را  قبل از شست و شو از بین نبرید لکه ها بر روی لباس ثابت می مانند. بنابراین بهتر است ابتدا جنس لکه را بشناسیم و بعد راه حل مناسب برای رفع لکه را پیدا کنیم. هرلکه ای نیاز به ماده مخصوصی برای پاک شدن دارد. در متن زیر چند نوع لکی را که تمام افراد در طول روز با آن سر و کار دارند معرفی شده و روش صحیح پاک کردن آن گفته شده است.

از بین بردن لکه چمن و خاک

مادرانی که در خانه بچه کوچک دارند شاهد بیشترین لکه روی لباسها هستند. یکی از لکه هایی که معمولا روی لباس بچه ها ایجاد می شود لکه چمن است. وقی بچه ها هنگام بازی در پارک زمین می خورند این لکه بر روی زانوی شلوار آنها باقی می ماند. این لکه ها را می توان با استفاده از آمونیاک از بین برد. به یک لیتر آب  یک قاشق غذا خوری آمونیاک اضافه کنید. محلول ساخته شده را بر روی لکه بمالید و بعد آن را با آب بشویید.

 

لکه چمن

از بین بردن لکه خودکار

با برعکس قرار دادن خودکار در جیب بعد از مدتی جوهر خودکار بر روی لباس باقی می ماند. لکه جوهر از آن دسته لکه هایی است که حتی با بهترین شوینده ها هم به سختی پاک می شود. اما می توان آن را از بین برد یا حتی کمرنگ تر کرد. برای مییز کردن لکه لباس یک تکه پنبه را به الکل آغشته کنید و بر روی لکه ضربه بزنید. این کار را چند بار تکرار کنید و در آخر لکه را با آب بشویید. می توانید از محلول 1:1 الکل و آمونیاک استفاده کنید. این محلول آماده شده را نیز با پنبه بر روی لکه ضربه بزنید.

 

لکه جوهر خودکار

از بین بردن لکه روغن

موقع آشپزی یا غذا خوردن لکه های روغن روی لباس ایجاد می شود. اگر لک ایجاد شده تازه باشد برای ازبین بردن لکه های روغن می توانید از اتو استفاده کنید. چند لایه دستمال کاغذی بر روی لکه بگذارید و بعد اتو را بر روی آن قرار دهید. روغن از لباس جدا شده به دستمال می چسبد. با این روش لکه های شمع را نیز می توانید از بین ببرید. اگر لکه روغن ازبین نرفت می توانید از مقداری بنزین برای از بین بردن لکه لباس استفاده کنید.

لکه روغن

از بین بردن لکه لوازم آرایشی

خانم ها همیشه  با لکه های آرایشی بر روی لباسهایشان رو به رو می شوند. این اتفاق موقع تعویض لباس بیشتر رخ می دهد. برای تمییز کردن لکه لباس  می تولنید چند لایه دستمال کاغذی روی لکه بگذارید و روی آن با پنبه آغشته به الکل ضربه بزنید. لکه از لباس جداشده به دستمال می چسبد. این کار را چند بار انجام دهید و هر بار دستمال را عوض کنید.

 

لکه لوازم آرایشی

از بین بردن لکه لاک ناخن

موقع لاک زدن حتما اتفاق افتاده که لباستان لاکی شود. برای از بین بردن لکه لاک از استون استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که مستقیم پنجه آغشته به استون را روی لکه نکشید. کشیدن پنبه بر روی لکه باعث بخش شدن لکه می شود. یک حوله کاغذی یا پارچه نازک بر روی لکه بگذارید و با پنبه آغشته به استون بر روی آن ضربه بزنید تا لکه از لباس جدا شود. در آخر لبس را در آب گرم خیس دهید و بشویید.

لکه لاک

از بین بردن لکه توت قرمز و میوه

لکه میوه ها بر روی لباس بچه هخا بسیار ایجاد می شود. لکه برخی میوه ها مانند توت قرمز به سختی از روی لباس پاک می شود. می توانید تکه پنبه ای را به سرکه آغشته کنید و لکه را با آن خیس کنید. برای جلوگیری از پخش شدن لکه می توانید قبل از خیس کردن لکه بر روی آن کمی نمک بپاشید.. نمک رطوبت اضافی را جذب می کند و از پخش شدن لکه جلوگیری می کند. در آخر لکه را بشویید.

از بین بردن لکه خون

اگر لباستان خونی شدو لکه تازه است برا یتمییز کردن لکه لباس ابتدا با آب سرد آن را بشویید. اگر لکه قدیمی تر است و یا با آب پاک نشد روی لکه را محلولی از آمونیاک و آب ریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. می توانید از صابون برای شست و شوی له خون استفاده کنید.

 

لکه خون

از بین بردن لکه شکلات

به خاطر علاقه ای که بچه ها به شکلات دارند همیشه لباسهایشان دارای لکه شکلات است.حتما از تمییز کردن لکه لباس کودکتان خسته شده اید. اگر لکه تازه است بر وی لکه کمی نمک بپاشید و بعد از چند دقیقه آن را با آب گرم بشویید. آگر لکه کمی قدیمی شده می توانید لکه را به سرکه آغشته کنید و بعد از گذشت چند دقیقه آن را بشویید.

 

لکه شکلات

از بین بردن لکه عرق

گاهی اوقات حتی با استفاده از محلول ها و اسپری ضد عرق باز هم لکه هایی بر روی لباس باقی می ماند که خوش آیند نیست. برا ی تمییز کردن لکه لباس می توانید از محلول سرکه و آب استفاده کنید. اگر لکه از بین نرفت می توانید مقداری جوش شیرین را با سرکه و کمی مایع ظرف شویی مخلوط کنید و آن را بر روی لکه استفاده کنید.

 

لکه عرق

 

 

اگر میخواهید اموزش خیاطی را به صورت حرفه ای دنبال کنید این لینک را ببینید
اگر میخواهید الگو خیاطی را ببینید این لینک رو ببینید
اگر میخواهید سفارش دوخت لباس دهید این لینک را ببینید
اگر میخواهید اخرین اخبار لباس و مد روز را ببینید این لینک را ببینید

امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید