آموزش خیاطی, مقاله

آموزش تصویری دو روش آسان برای دوخت زیپ لباس

دو روش آسان برای دوخت زیپ

دوخت زیپ با دو روش آسان

تمییز دوخته شدن زیپ تاثیر زیادی در زیبایی لباس دارد و از جمله نکات مورد توجه خیاطان است.در تصاویر زیر دو مدل دوخت زیپ قرار داده شده است که شما با انتخاب هر کدام از آن ها می توانید زیپ را به راحتی و بدون مشکل بدوزید.
انتخاب نوع زیپ بسیار مهم است زیپ هایی با دندانه های ریز و پلاستیکی برای پیراهن و دامن بسیار مناسب هستند .زیپهای دندانه درشت پلاستیکی و فلزی برای کت و ژاکت و کاپشن و کیف مناسب هستند. رنگ زیپ باید هماهنگ با رنگ پارچه انتخاب شود .اگر زیپ با سایز مناسب پیدا نکردید زیپی بلند تر انتخاب کنید تا اضافه آن بعد دوخت بریده شود.

روش اول

1-ابتدا زیپ را تا جایی که می خواهید باز شود باز کنید و بر روی لباس قرار دهید. فقط دقت کنید زیپ دقیقا بر روی درز قرار بگیرد و به اندازه ای که برای دوخت اضافه گذاشته اید اضافه بگذارید.یک سمت زیپ را به لباس کوک بگیرید تا زیر چرخ حرکت نکند . لباس را زیر چرخ ببرید و روی قسمت کوک زده شده را با چرخ بدوزید.

مرحله اول روش اول دوخت زیپ

2-زیپ را باز کنید و به سمت روی پارچه برگردانید. روی پارچه را اتو کنید به صورتی که زیپ دیده نشود.

مرحله دوم

3-زیپ را ببندید و لباس را به پشت برگردانید.سمت دیگر زیپ را به درز لباس کوک بگیرید و با چرخ بدوزید.

مرحله دوم

4-بعد از دوخته شدن سمت دیگر زیپ، لباس را به رو بر گردانیدو به اندازه ای که روی دندانه های زیپ پوشانده شود ، پارچه را تا بزنید و با سنجاق یا کوک محکم کنید. قسمت سنجاق شده را به دقت بدوزید. چون این قسمت به روی لباس دوخته می شود بهتراست در دوخت آن دقت بیشتری کنید و کاملا صاف بدوزید.

مرحله سوم

5-بعد از پایان دوخت و اتو کردن زیپ، کوک ها را باز کنید و اضافه نخ ها را ببرید.

باز کردن کوک

6-زیپ باید به گونه ای قرار بگیرد که با بسته شدن زیپ آن قسمت مانند درز دیده شود و فقط دندانه های زیپ دیده شود.

مرحله اخر

روش دوم

از روش دیگری نیز می توانید برای دوخت زیپ استفاده کنید:

1-ابتدا روی زیپ را اتو کنید تا قسمت پارچه ای آن صاف شود.اگر دندانه زیپ فلزی باشد با حرارت اتو آسیبی نمی بیند ولی اگر دندانه زیپ پلاستیکی است از حرارت ملایم استفاده کنید.

اتو زیپ

2-دو نوار به طول سه تا چهار سانت از پارچه لباس می بریم . برای صاف شدن لبه برش شده بهتر است از کاتر برای برش پارچه استفاده کنید.

برش نوار

3-پارچه را دولا کرده و اتو می کنیم تا وسط آن درز ایجاد شود.

اتو پارچه

4-نوار اتو شده را از وسط باز کرده و زیر چرخ می بریم سپس سمت دیگر نوار را بر روی همین قسمت قرار دهید به طوری که روی دندانه زیپ را بپوشاند و بدوزید. سمت دیگر را نیز به همین صورت بدوزید . در انتها فقط یک درز معلوم خواهد بود و زیپ در زیر نوار های دوخته شده مخفی خواهد شد.

 

امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید