آموزش خیاطی, مقاله

آموزش دوخت دستکش

دستکش عروس

آموزش دوخت دستکش

حتما شده که از دستکش های نخی استفاده کرده باشید. آموزش و الگویی که در اینجا گفته شده است به شکل همین دستکش های نخی است. اما می توانید با استفاده از الگوی آن، دستکش های زمستانی از جنس چرم و فوتر نیز بدوزید. با دیدن این آموزش می توان دستکش های زیبایی در طرح و رنگ مختلف داشته باشید و برای هر لباس از دستکش ست با آن استفاده کنید. حتی می توانید دستکش توری برای مجالس بدوزید. پارچه مورد استفاده برای دوخت دستکش بهتر است از پارچه کشی باشد. دوخت این دستکش بسیار ساده است فقط لازم است بعضی نکات را در کشیدن الگو رعایت کنید.

وسایل مورد نیاز:

پارچه کشی (حدود 30 سانتی متر کافی است)
قیچی
سوزن ته گرد
چرخ خیاطی

برای شروع نیاز به الگوی مناسب داریم. می توانید از الگوی قرار داده شده در تصویر استفاده کنید یا به روشی که گفته شده الگویی متناسب با دست خود بکشید و استفاده کنید.

الگوی دستکش

 

کشیدن الگو

ابتدا چهار انگشت خود را روی کاغذ بگذارید و دور آن را خط بکشید. قرینه این شکل را در سمت دیگر تکرار کنید.سپس دوباره دست خود را روی الگوی کشیده شده قرار دهید و جای شصت را مشخص کنید. جای شصت به صورت بیضی خالی می شود و فقط در یک سمت الگو بریده می شود. سمتی که جای شصت روی آن  مشخص شده قسمت کف دست است . الگوی دو دست باید قرینه باشد. توجه کنید که از یک الگو برای هر دو دست استفاده نکنید و برای هر دست الگویی جدا رسم کنید.

 

الگوی دوخت دستکش

کاغذ دیگری به شکل نواری برش بزنید و لای انگشتانتان قرار دهید. از این کاغذ به عنوان الگوی قسمت میانی انگشتان استفاده کنید. برای انگشت شصت نیز الگوی جداگانه ای بکشید. توجه کنید که دور کفی انگشت شصت هم اندازه با حلقه بیضی ایجاد شده روی الگو باشد.

الگو

 

برش پارچه

همان طور که قبلا گفته شد پارچه مورد استفاده برای دوخت دستکش باید کشی باشد. الگوهایی را که از قبل طراحی کرده اید بر روی پارچه بگذارید و با قرار دادن جای دوخت در اطراف الگو، پارچه را ببرید. قسمتهای مختلف مورد نیاز برای دوخت در تصویر زیر هست.

برش پارچه

 

روش دوخت

الگو ها را روی پارچه قرار دهید و برش بزنید.باید دو سری پارچه برش کرده قرینه داشته باشید. یکی برای دست راست و یکی برای دست چپ . ابتدا نوار میانی بین انگشتها را به یک سمت بدوزید.

دوخت دستکش

سپس دو طرف دستکش را به هم بدوزید. دوخت نوار بین انگشتها بسیار مهم است. چون اگر درست دوخته نشود اندازه انگشتهای دستکش برابر نخواهد بود و بعضی تنگ و بعضی گشاد خواهد شد.

در آخر درز تکه مربوط به شصت را بدوزید و آن را به دستکش وصل کنید .

 

دوخت دستکش

دوخت در اینجا به پایان می رسد ولی می توانید دستکش را با خز یا مروارید ویا گلدوزی تزیین کنید. برای لباس عروس نیز می توانید به همین شیوه و با پارچه تور یا دانتل دستکش بدوزید.

دوخت دستکش

تزیین دستکش

تا اینجا یاد گرفتید چگونه یک دستکش بدوزید. اگر بخواهید این دستکش را برای مراسم خاصی استفاده کنید نیاز به تزیین آن دازید. تزیین دستکش می توان با متریال مختلفی انجام شود. تمام وسایلی که برای تزیین لباس استفاده می شود برای تزیین دستکش نیز مورد استفاده است. استفاده از سنگ و مروارید و روبان و تور برای تزیین دستکش بسیار رواج دارد. بیشترین تزیین دستکش مربوط به دستکش عروس است که می توان از دانتل و پارچه لباس عروس نیز برای تزیین دستکش استفاده کرد.

دستکش عروس

برای دوخت دستکش عروس از همین الگو و روش استفاده می شود . بلندی دستکش نیز بستگی به مدل لباس عروس دارد. برای لباسهای دکلته معمولا از دستکش ساق بلند و برای لباسهای آستین دار از دستکش کوتاه استفاده می شود.جنس پارچه مورد استفاده در دوخت دستکش عروس متناسب با جنس لباس عروس می باشد. معمولا از جنس تور یا دانتل ویا ساتن نازک کشی می باشد. تزیین دستکش عروس کاملا سلیقه ای ست. می توان برای لباسهای کار شده از دانتل یا متریال استفاده شده برای تزیین لباس استفاده کرد. یا اینکه برای لباس های ساده از دستکش های ساده استفاده کنید.

در هر صورت استفاده از یک دستکش زیبا می تواند در استایل عروس مفید باشد.چند نمونه دستکش عروس را در تصاوی زیر می بینید. برای ایده گرفتن می توانید از آنها استفاده کنید. با استفاده از آموزشی که در بالا داده شد می توانید این دستکش ها را بدوزید و با سلیقه و خلاقیت خود آنها را تزیین کنید.

دستکش عروس

 

دستکش عروس

 

دستکش عروس

 

دستکش عروس

 

همچنین میتوانید آموزش دوخت ماسک را در ویدیو زیر مشاهده کنید 

اگر میخواهید اموزش خیاطی را به صورت حرفه ای دنبال کنید این لینک را ببینید
اگر میخواهید الگو خیاطی را ببینید این لینک رو ببینید
اگر میخواهید سفارش دوخت لباس دهید این لینک را ببینید
اگر میخواهید اخرین اخبار لباس و مد روز را ببینید این لینک را ببینید

 

امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۸ رای

دیدگاهی در مورد “آموزش دوخت دستکش

 1. نازنین گفت:

  سلام. ممنون خیلی توضیحاتتون عالی بود .
  ی راهنمایی میخواستم ازتون، اگه بخوام دستکشم ساق دار باشه،
  از اونجایی ک دور ساق دست نسبت ب خود دست کمتره، دست از داخل ساق رد نمیشه. اینو چیکار کنم؟؟؟

  1. ناشناس گفت:

   اگه میخوای همراه لباس مجلسی بپوشی زیپ یا دکمه های بندینک دار بده خیلی قشنگ میشه

دیدگاهتان را بنویسید