الگو لباس کودک, مقاله

دوختنی های سیسمونی نوزاد به همراه الگو

سیسمونی نوزاد

چگونه سیسمونی نوزاد بدوزیم؟

وقتی خبر از تولد یک نوزاد در یک خانواده داده می شود. تمام اعضا به دنبال آماده کردن بهترین لوازم برای تولد این فرشته کوچولو تلاش می کنند. سیسمونی نوزاد شامل وسایل مورد نیاز نوزاد برای تولد می شود. بسته به فرهنگ و قومیت ها وسایل موجود در سیسمونی متفاوت است. بعضی به دنبال لوکس بودن وسایل نوزاد هستند و بعضی به فکر رفع نیاز و احتیاجات کودک هنگام تولد هستند. با توجه به هزینه های بالای خرید لوازم مورد نیاز نوزاد، دوخت لوازم نوزاد  دوباره رواج پیدا کرده است. هرچند اینکه بتوانید وسایل کودکتان را خودتان بدوزید زیبا ست و می توانید با وسایلی که دوخته اید اتاق کودک را به زیبایی تزیین کنید.

برخی افراد از این راه کسب در آمد می کنند . دوخت وسایل نوزاد امروزه به عنوان یک شغل خانگی رواج پیدا کرده است. لوازم متنوع با طرح و رنگهای متفاوت دوخته می شود. برای شروع این کار هزینه زیادی لازم نیست شما با داشتن یک چرخ خیاطی و الگو و پارچه می توانید کارهای زیادی انجام دهید و به فروش برسانید.

در اینجا چند نمونه کارهای دوختنی که برای تولد نوزاد نیاز دارید به همراه الگو گفته شده و شما مطابق با سلیقه تان می توانید از پارچه های مختلف استفاده کنید و آنها را بدوزید.

تشک خواب نوزاد

تشک خواب بچه اولین وسیله است که برای سیسمونی نوزاد دوخته می شود. تشک ها در طرحها و رنگهای مختلفی دوخته می شود. انتخاب طرح و رنگ تشک بستگی به جنسیت نوزاد و سلیقه پدر و مادر دارد. چیزی که خیلی اهمیت دارد راحتی تشک و اینکه الیاف و پارچه ای که برای دوخت سیسمونی نوزاد استفاده می شود حساسیت زا نباشد. نکته دیگری هم که رعایت می شود این است که دارای حفاظ برای محافظت از بچه در برابر غلتیدن داشته باشد.

 

تشک سبدی

یکی از مدلهای شیکی که امروزه بسیار رایج شده است مدل سبدی است کهبه دلیل نرم بودن محافظ اطراف تشک و رنگهای پارچه بکار رفته شده بسیار پر طرفدار است. دوخت این مدلف تشک بسیار ساده است و تفوت مدلهای مختلف در تزیینات روی تشک است. شما می توانید تشک را با عروسک های پارچه ای یا کوسن های زیبا تزیین کنید.

تشک لبه دار 35d06dfe698b335f10213554cc32aab69de58839 23c4c423 744c 4257 9bce 3e8f1f463d7f

 

d9a25a49aeb14e015b332a1e7436f517c63d0698b475aaa7702fa5c55db78a54

روش دوخت تشک سبدی در ویدیو زیر مشخص است.

 

3aa658afb76d5b3c6f140546d81f31fd710a8a60055c2dcfdfb3ef791929862a

d6e35a62f99dedd8eeccd59941e99955

4f602798d4edb40d1551a386b956f463

برخی تشک ها دارای حفاظ بلند تری هستند و برای کودکان به کار برده می شود و برای نوزادان کمی بزرگ است. از این تشک ها می توان به عنوان فضای بازی استفاده کرد. دیواره های محافظ این تشک به وسیله زیپ یا دکمه به هم وصل می شود. با باز کردن زیپ یا دکمه تبدیل به تشک معمولی می شود.

تشک بازی آویزدار کودک

مادران هنگام انجام کارهای خود نمیتوانند با کودکشان بازی کنند. پس بهتر است تا لو را جایی با خیال راحت قرار دهند تا بتواند بازی کند. راه حل مناسب میتواند یک تشک گرد آویزدار باشد.

در ویدئوی زیر صفرتاصد الگوکشی، برش و دوخت این تشک و آویزهایش آورده شده است:

 

بازي آويز دار وین فان winfun polar fiesta

 

پشه بند نوزاد

می توانید در بالای تشک نوزاد با استفاده از پارچه توری و فنر لباس عروس یک پشه بند درست کنید. شما به راحتی می توانید قسمت توری را کنار بزنید و بچه را داخل تشک قرار دهید.

آموزش دوخت پشه بند نوزاد را در ویدیو زیر میبینید

 

7dcf7a84a324a29aef4b38772938a946 rBVaEFeLLdGALWd6AAf MKK6 ao133 750x470 1 بند تشک دار طرح دار آیلین

 

تشک سبدی دایره ای

تشک سبدی را می توانید به شکل دایره ای بدوزید. فقط اینبار حفاظ تشک به شکل یک نوار پر نمی شود. حفاظ تشک به صورت بالشتک های جدای پر شده با الیاف به تشک اصلی دوخته می شود. توجه کنید حتما از الیاف ضد حساسیت استفاده کنید. دور تا دور این تشک را می توانید یک بند وصل کنید و با کشیدن آن لبه محافظ به حالت ایستاده در می آید. داخل این تشک را می توانید به وسیله کوسک های زیبا و عروسک های پارچه ای تزیین کنید.

 

fa7367e0c5767b85c825e94814e3694584dd8d7fc34ef5c023ddf5cc8d8e58c6281a9f49744e465c23fb8a7adc56aae3b2c4e37c9db1daff55f4246b2e4b095f

 

ابتدا یک دایره به اندازه تشکی که میخواهیدبدوزید و ارتفاع لبه محافظ تشک ببرید.شعاع دایره ای که میخواهیدببریدبایدبه اندازه شعاع تشک به اضافه ارتفاع محافظ باشد.دایره وسطی تشک است و دایره بعدی ارتفاع محافظ را نشان می دهد . شعاع هایی که در حاشیه کشیده شده محل قرار کرفتن کیسه های حاوی الیاف است که به صورت جداگانه دوخته می شود وبه این محل وصل می شود. در انتها دور تا دور تشک را یک بند بزارید برای جمه شدن دیواره تشک.

در ویدئوی زیر نیز به آموزش برش و دوخت تشک گرد گارد دار نوزاد پرداخته شده است

 

 

کیسه خواب سیسمونی نوزاد

برای حمل نوزاد در بیرون از منزل معمولا از کیسه خواب استفاده می شود. استفاده از کیسه خواب راحتتر از استفاده از پتوی نوزاد است. به همین دلیل معمولا در سیسمونی نوزاد کیسه خواب هم وجود دارد. کیسه خواب را با تشک و پتوی نوزاد ست می کند و از یک پارچه برای دوخت آن استفاده می شود.

 

 

کیسه خواب ساده

دوخت این کیسه خواب بسیار ساده است. شما به دو مستطیل نیاز دارید که یکی بلند تر از دیگری است. انهای هر دو مستطیل یه شکل نیم دایره برش زده می شود. می توانید پایین کیسه خواب را به صورت مستطیل بگذارید. بالای مستطیل بزرگتر با به هم بدوزید تا حالت کلاه پیدا کند. این قسمت را می توانید زیپ یا دکمه نیز وصل کنید. در بین دو لایه پارچه برش شده الیاف متری برای گرم نگه داشتن نوزاد و ایستادگی کیسه خواب استفاده می شود.

 

 

الگوی کیسه خواب ساده

 

خواب نوزاد

کیسه خواب مربعی

یکی از ویژگی های این مدل کیسه خواب این است که با باز کردن بند آن تبدیل به پتوی نوزاد می شود. درواقع شما با دوختن یک پتو یک کیسه خواب نیز در سیسم.نی نوزاد خود خواهید داشت.مانند تصویر زیر نوزاد در بین پتو قرار می گیرد. برای دوخت این کیسه خواب می وانید از پتو های متری نازک نیز استفاده کنید و یا از پارچه کتان و الیاف متری استفاده کنید.

swaddling clothes Hooded Pink Crown design ela 3

آموزش دوخت قنداق یا کیسه خواب در ویدئوی زیر آورده شده است

 

کیسه خواب پادار

پایین این کیسه خواب به صورتی است که پاهای نوزاد در آن قرار می گیردو نوزاد در آن راحتتر است. بالای کیسه خواب به شکل کلاه و دو طرف آن به شکل دو بال دوخته می شود.

ac image IZ1589473974mn

در ویدئوی زیر میتوانید صفرتاصد آموزش برش و دوخت این نوع از کیسه خواب نوزاد را ببینید:

 

ساک حمل نوزاد

برای حمل نوزاد علاوه بر کیسه خواب از ساک حمل نوزاد نیز استفاده می شود. کیسه خواب نوزاد برای وقتی مناسب است که بخواهید نوزاد را در آغوش خود حمل کنید. ساک حمل نوزاد مانند تشک نوزاد عمل می کند و اگر می خواهید به مهمانی یا مسافرت بروید بچه در داخل این سبد احساس راحتی بیشتری خواهد کرد. ساک نوزاد نیز مدل های مختلفی دارد . تقریبا به شکل یک تشک لبه دار است که سایه بان دارد. شکل حصیری و پارچه ای و بافت با نخ تریکو امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ساک های پارچه ای سبک تر هستند و حمل آن آسان تر است.

 

حمل نوزاد گلبهی به به فاکس Bebefox 2 1

 

الگوی ساک حمل نوزاد

 

قسمت آفتابگیر ساک را می توانید یکسره به همراه بدنه ساک برش بزنید و یا به صورت جدا برش زده و با زیپ به بدنه اصلی بدوزید تا در مواقع ای که احتیاج ندارید آن را جدا کنید.

 

زیرانداز و کیف تعویض پوشک نوزاد

مادرانی که یک نوزاد دارند همیشه وسایل زیادی برای تعویض پوشک نوزاد به همراه دارند. یکی از وسایلی که تهیه ان در سیسمونی نوزاد ضروری است،زیرانداز و کیف برای تعویض پوشک است.یک ایده خیلی خوب این است که یک کیفی داشته باشید که با باز کردن ان، کیف تبدیل به یک زیر انداز شود. این کیف باید جیب های زیادی داشته باشد تا بتواند به راحتی پوشک و دستمال مرطوب و پودر را به راحتی در آن جای دهد.

 

vJ 7EtxzjbTG Dvs

 

 

 

کیف همراه پوشک

اگر نمی خواهید کیف بزرگی برای حمل پوشک به همراه داشته باشید می توانید یک کیف دستی بدوزید که در ان تعدادی پوشک و دستمال مرطوب جای گیرد. وقتی به مسافرت می روید از ساک و کیف استفاده کنید چون باید تعداد زیادی پوشک به همراه داشته باشید اما برای گردش یا قدم زدن به بیرون می روید یا یک مهمانی دوره همی می روید این کیف دستی بسیار مناسب است.

پوشک

 

برای دوخت این کیف دستی به الگوی خاصی احتیاج ندارید. یک مستطیل ببرید و دو طرف آن را به سمت داخل تا کنید و پهلوهای آن را بدوزید. در ویدئوی زیر به آموزشبرش و دوخت ساک پوشک کودک پرداخته شده است

 

آویز پوشک کنار تخت

نیازی نیست پوشک را با بسته ان در اتاق نگهداری کنید. می توانید یک آویز زیبا برای پوشک بدوزید و پوشک را در ان قرار دهید. هر وقت نیاز به پوشک داشتید در دسترستان باشد. این آویز را می توانید به تخت نوزاد آویزان کنید. حتی می توانید آن را به شکل حیوانات مختلف در بیاورید و به عنوان یک عروسک تزیینی در اتاق از آن استفاده کنید.

آویز لوازم بهداشتی کودک طرح آهو صورتی آویز لوازم بهداشتی کودک طرح اهو صورتی.2 510x681 1

 

الگوی آویز پوشک

اگر می خواهید شکل عروسکی داشته باشد از الگوی سر عروسک( هر مدلی که دوست دارید) استفاده کنید.

 

پوشک الگو

یکی دیگر از مدل هایی که برای آویز پوشک استفاده میشود بسیار ساده است . شما می توانید یک جا جورابی بزرگ درست کنید که پوشک و سایر و سایل تعویض پوشک به راحتی در آن جای بگیرد . این جا جورابی را به تخت یا پشت در اتاق کودک وصل کنید.

2505 image 1

 

حوله نوزاد

می توانید حوله آماده بری سیسمونی نوزاد تهیه کنید و یا خودتن ان را بدوزید. برای دوخت حوله نوزد می توانید از حوله های متری استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید حوله از جنس نخ و نرم باشد تا پوست کودک را اذیت نکند. برای الگوی حوله نیز می توانید از الگوی شنل استفاده کنید و یا آن را به صورت مربع برش بزنید و یک مثلث به یک کوشه مربع بدوزید تا کلاه حوله شود. لبه حوله را نیز می توانید نوار اریب بدوزید و اگر نوزاد دختر است لبه آن را با یک پارچه کتان چین دار تزیین کنید. پوم پوم نیز گزینه خوبی برای تزیین حوله است. فسمت کلاه حوله را می توانید به شکل خرگوش یا خرس یا هر حیوان دیگری تزیین کنید.

Buy baby towels

پیشبند و آویز پستونک نوزاد

کودکان وقتی دندان در می آورند و یا غذا می خورند به پیشبند احتیاج پیدا می کنند. دوخت پیشبند بسیار ساده است. شما با استفاده از تکه پارچه هایی که دارید می توانید پیشبند بدوزیدو فقط لزم است در زیر ان نایلون وصل کنید تا لباسش کثیف نشود. الگوی یک پیشبند ساده قراز داده شده است . تمام زیبایی پیشبند به سلیقه ای است که برای تزیین آن به خرج می دهید. اگر کودک دختر است با پاپیون تور و اگر پسر است با تکه دوزی ماشین آلات و حیوانات آن را تزیین کنید.

unnamed 1

 

 

الگوی پیشبند ساده

download 3 1

 

 

مدلی دیگر از پیشبند، پیشبندی است که می توان پستونک را به آن آویزان کرد. الگوی آن مانند پیشبند ساده است با این تفاوت که در پایین آن زاویه ای ایجاد شده که می توان پستونک را به آن وصل کرد. برای وصل کردن پستونک به پایین آن یک دکمه وصل می شود.

این پیشبند را می توانید به شکل حیوانات مختلف دوخت که ظاهری بسیار زیبا پیدا می کند.

دکمه دار نوزاد طرح ببرالگوی پیشبند

images 2 1

 

آویز پستونک

اگر فقط بندی می خواهید که پستونک به آن آویزان باشد و نیازی به پیشبند ندارید، این مدل بسیار جذاب و زیبا است. شکل کرواتی پستونک در گردن کودکان پسر بسیار  زیبا خواهد بود.

 

3171169 1 550x650 1300x1100 1

 

صندلی غذای کودک

این ایده بسیار جالب است همیشه صندلی غذا خریداری می شده است اما اینبار می خواهیم آن را بدوزیم. وقتی کودک به سنی می رسد که باید کنار پدر و مادر سر میز غذا بخورد صندلی غذا اهمیت پیدا می کند. شما می توانید به جای خرید یک صندلی که فقط برای مدتی از آن استفاده خواهید کرد، برای صندلی معمولی میز غذا خوری یک روکش بدوزید. دوخت این صندلی بسیار راحت است. یک مستطیل ببرید که پشت و زیر کودک را بپوشاند. دو تکه از این مستطیل احتیاج داریم. بین این دو تکه الیاف بدوزید تا نرم شود. این روکش را به وسیله بند به پشت صندلی غذا خوری ببندید. به قسمت جلوی صندلی دوخته شده یک محافظ بدوزید تا کودک از روی صندلی به پایین نیافتد. قسمت محافظ را به صندلی ندوزید بلکه با دو بند به پشت صندلی غذا خوری ببندید و محکم کنید.

b46e589e08bb46cc79b888e534982fce

 

بالشت نوزاد

علاوه بر بالشتی که نوزاد بر روی ان می خوابد ، به همراه سیسمونی نوزاد بالشت های مختلفی خریدای می شود. کاربردهای این بالشت ها متفاوت است.

 

بالشت شیردهی

دو مدل بالشت شیردهی وجود دارد. یک مدل که ماند بالشت معمولی است و دو طرف آن با یک دکمه به هم وصل می شود و دست مادر در بین آن قرار می گیرد و سر نوزاد روی آن قرار می گیرد. به شکل عروسک ها و حیوانات مختلف دوخته می شود. طبق اینکه نوزاد دخت است یا پسر می توان شکل و رنگ آن را انتخاب کرد. نکته مهم اینجاست که بعد از شیر دهی می توان از آن به عنوان بالشت معمولی برای خواب کودک استفده کرد.

 

baby jem sisinini 5 1000x1000 1

 

مدل دیگر از بالشت حای شیر دهی بالشتی است که در زیر نشان داده شده است.دست مادر از بین حلقه عبور می کند و سر کودک روی آ قرار می گیرد. این بالشت نیر در انواع طرح و رنگ های مختلف ساخته می شود.

 

 

 

بالشت صندلی اتومبیل

با اینکه صندلی اتومبیل نرم است ولی پشت گردن کودک نیاز به بالشت دارد. می توانید از این مدل بالشت برای پشت کردن کودک در صندلی اتو مبیل استفاده کنید تا هنگام نشتن بر روی صندلی احساس ناراحتی نکند.

 

31CO4Zo3jdL. AC

 

صندلی بالشتی کودک

وقتی کودک شروع به نشستن می کند احتمال زمین خوردن او هنگام نشستن روی زمین زیاد است. با زمین خوردن کودک ممکن است آسیب ببیند. برای جلوگیری از زمین خوردن کودک می توانید از این صندلی های بالشتی برایش درست کنید که از زمین خوردن کودک جلوگیری کند. این صندلی ب الیاف پر شده و بسیار نرم و راحت است و به دلیل محافظی که در جلوی آن دوخته شده از افتادن کودک جلوگیری می کند.

میتوانید بر روی این صندلی تعدادی عروسک آویزان کنید که کودک با آن سر گرم شود و بازی کند.

و یا میتوان مانند شکل زیر، نیم دایره یا مستطیلی در جلوی صندلی سیسمونی نوزاد تعبیه کرد تا مانند میز بریا نوزاد شما عمل کند.

سیسمونی

الگو ی صندلی بالشنی. الگوی این صندلی مانند تشک صندلی است با این تفاوت که دو حفره برای عبور پا دارد.

 

آویز گلسر

این وسیله جزء سیسمونی نوزاد به شمار نمی رود ولی وسیله ای کاربردی برای اتاق کودک است. با درست کردن این وسیله دیگر گلسر ها و تل و کش موی دختر کوچولوها گم نمی شود و کشو بهم ریخته نخواهد شد.مدل های زیبایی در  تصاویر زیر می بینید که می توانید از آنها ایده بگیرید. این وسلیل شبیه جاجورابی است اما مانند جا جورابی جیب های بزرگی ندارد.کش ها و بند هایی که به ان وصل اس محل منسبی برای وصا کردن گلسر هاست.

 

 

 

این مدل بسیار زیبا ست و دوخت آن بسیار ساده است. یک ابر با نمد ببرید و چند روبان به آن آویزان کنید. گلسر های وصل شده به روبان مانند قطرات بارانی هستند که از ابر می بارد.

 

 

آروغ گیر بچه

بعد از شیر خوردن باید نوزاد را در آغوش گرفت تا آروغ بزند و هوای داخل معده اورا اذیت نکند. آروغ زدن نوزاد با شیر بالا آوردن همراه است. برای اینکه لباستان کثیف نشود باید دستمالی بر روی سرشانه بگذارید. می توانید مانند تصویر زیر یک آروغ گیر بدوزید و بعد از استفاده آن را بشویید. این پارچه درست به اندازه سرشانه بریده می شود که سر نوزاد بر روی آن قرار می گیرد بنابر این نباید از پارچه زبری دوخته شود چون صورت نوزاد را اذیت می کند.

 

315246db a09e 4063 ab00 b5969615c86b

الگوی آروغ گیر را در تصویر زیر می بینید. بری دوخت آروغ گیر نیاز به الگوی خاصی نیست می توانید پهنا و طول مورد نظرتان را بر روی سرشانه اندازه بگیرید و یک پارچه به همان انذازه ببرید. زیر این پارچه به نایلون احتیاج دارد تا لباس خیس نشود.

 

گیر نوزاد کارترز کد 100

 

نمونه هایی کاربردی و مورد نیاز برای سیسمونی نوزاد توضیح داده شد. شما می توانید بنابر نیازتان هر کدام را که خواستید بدوزید و استفاده کنید. با دوخت سیسمونی می توانید در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی کنید.

اگر میخواهید اموزش خیاطی را به صورت حرفه ای دنبال کنید این لینک را ببینید
اگر میخواهید الگو خیاطی را ببینید این لینک رو ببینید
اگر میخواهید اخرین اخبار لباس و مد روز را ببینید این لینک را ببینید

 

امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۴۴ رای

مطالب مرتبط

18 نظر در “دوختنی های سیسمونی نوزاد به همراه الگو

  1. admin گفت:

   ممنون از نظر شما فائزه عزیز

 1. Hilma گفت:

  سلام بسیار عالی بود.ولی کاش الگوی صندلی بالشتی رو گذاشته بودید زیرا خیلی دوختش اسون نیست.ممنون از زحمتهای شما

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز هنرانه‌ای
   ازنظر شما متشکریم
   سعی میکنیم به زودی الگوی صندلی بالشی رو هم بگذاریم

 2. لیلا گفت:

  سلام خسته نباشید الگو تشک و کیف و صندلی بالشتی رو آماده برا فروش دارید

  1. admin گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر دوست عزیز فعلا این موارد برای معرفی است

 3. فاطمه گفت:

  ممنونم خیلی زیبا بود خیلی استفاده کردم و حتما درست خواهم کرد

  1. admin گفت:

   فاطمه عزیز ممنون از نظر شما
   خوشحالیم که برای شما کاربردی و مفید بوده

 4. مژگان گفت:

  ممنون از زحماتی که برای تهیه ی این اموزش کشیدین خدا قوت . سایتتون پر بازدید?

  1. admin گفت:

   ممنون دوست عزیز از توجه شما

 5. مژگان گفت:

  خدا قوت . سایتتون پر بازدید? خیلی عالی بود مرسی

 6. زهرا گفت:

  خیلی جالب و مفید بود ان شاءلله خدا بهم یه بچه ناز و سالم بده ک اینا رو براش با آموزشای قشنگتون درست کنم

   1. ناشناس گفت:

    سلام خسته نباشید شمااموزش هم میدین من میخوام یه تولیدی سیسمونی کودک راه بندازم نیازب اموزش حرفه ای دارم کسیو میتونید بهم معرفی کنید

 7. ح اکبری گفت:

  خیلی مفید و عااالی بود

  1. admin گفت:

   ممنون از لطف و توجه شما دوست گرامی

دیدگاهتان را بنویسید