آموزش خیاطی, مقاله

روشهای صحیح اندازه گیری برای دوخت پرده

اندازه گیری پرده

روشهای صحیح اندازه گیری برای دوخت پرده

پرده نقش مهمی در دکوراسیون منزل دارد. علاوه بر انتخاب پارچه مناسب برای پرده دوخت پرده نیز  بسیار مهم است. برای اینکه بتوانید پرده ای زیبا بدوزید باید بتوانید خوب اندازه گیری کنید.اهمیت اندازه گیری پنجره در دوخت پرده مانند اهمیت اندازه گیری در دوخت لباس است. همانطور که اگر اندازه گیری در دوخت لباس به درستی انجام نشود لباس خوبی نخواهیم داشت در دوخت پرده نیز اگر اندازه گیری صحیح رعایت نشود پرده ای زیبا نخواهیم داشت و این امر تاثیر بسزایی در نمای دکوراسیون منزل خواهد داشت. پرده ها جدای از اینکه دارای مدلهای مختلفی هیستند، به شیوه های مختلفی نیز از میل پرده آویزان می شوند. شکل و مدل میل پرده نیز در اندازه گیری پرده تاثیر گذار است . شرایط مناسب برای اندازه گیری پرده در تصاویر زیر آمده. با توجه به این تصاویر و مدل پرده و پنجره اندازه گیری را به صورت درست انجام دهید.

اندازه گیری پهنای پرده

به پنجره میل پرده آویزان است

اگر به پنجره از قبل میل پرده آویزان است و قصد تعویض میل پرده را ندارید، طول میل پرده طول پرده شما خواهد بود. اندازه بین A تا B طول پرده است.

پنجره با میل پرده

بعضی میل پرده ها در دوسر خود دارای قطعه تزیینی می باشند. اگر انتهای میل پرده دارای قطعه تزیینی است ، دو قطعه تزیینی را جزء اندازه طول پهنای پرده به حساب نیاورید. فقط قسمتی را که گیره پرده نصب می شود جزء پهنای پرده به حساب می آید.

پهنای پرده

پنجره میل پرده ندارد

اگر پنجره میل پرده ندارد و می خواهید میل پرده نصب کنید. اندازه گیری پرده را توسط اندازه پنجره انجام بدهید. ابتدا پهنای پنجره را اندازه بگیرید. با توجه به جدول زیر متناسب با پهنای پنجره به دو طرف اندازه پهنای پنجره مقداری اضافه می شود. یعی طول پهنای پرده برابر با جمع A+B+C خواهد بود.

دوخت پرده

اندازه A+B   

100                                15

180                                20

240                               25

360                                35

480                                45

600                                52

به طور مثال اگر پهنای پنجره  100 سانتی متر باشد  مقدار B و C هر کدام 15 سانتی متر خواهد بود و در کل طول پرده 100+15+15=130 سانتی متر خواهد بود.

البته اندازه پهنای پرده کمی سلیقه ایست. اگر پنجره کوچکی دارید و می خواهید پنجره شما بزرگ تر بنظر برسد می توانید پهنای پرده را بزرگتر بگیرید.

 

اندازه گیری طول و بلندی پرده

در مورد پهنای پرده صحبت شد  در این بخش مطالب مفیدی را درباره طول و بلندی پرده گفته می شود. بلندی یا کوتاهی پرده سلیقه ایست اما طبق جایی که پرده نصب می شود و دکوراسیون خانه طول پرده تغییر می کند. برای پرده هایی با قد کوتاه باید انداره آن حدود 15 سانتی متر زیر لبه پنجره باشد . اگر زیر پنجره رادیاتور قرار دارد قد پرده باید حدود 5 سانتی متر بالاتر از رادیاتور قرار بگیرد.اگر قد پرده بلند است باید به اندازه یک سانتی متر از کف فاصله داشته باشد.

پنجره میل پرده معمولی دارد

گر طرفدار پرده های ساده با میل پرده معمولی هستید باید بدانید که پرده کل میل پرده را می پوشاند. مشخص بودن میل پرده چندان خوشایند نیست. بنابر این از قسمت بالای میل پرده  قد پرده را اندازه گیری کنید.برای پرده های بلند تا فاصله یک سانتی متری کف و برای پرده های کوتاه تا فاصله 15 سانتی متر پایین تر از لبه پنجره اندازه گیری می کنیم.

 

طول پرده

 میل پرده با گیره حلقه ای آویزان

در صورتی که  میل پرده دارای  گیره حلقه آویزان باشد، اندازه گیری طول پرده از زیر حلقه انجام می شود. درواقع حلقه های آویزان از میل پرده در نمای ظاهری پرده مشخص است بنابراین جزء طول پرده به حساب می آید.

طول پرده

اندازه گیری طول پرده با حلقه های پرس شده

این مدل پرده برای اتاق خواب بسیار مناسب و البته پر طرفدار است.  در این مدل به پرده نوار پرده و یا گیره وصل نمی شود . در فاصله های معین حلقه هایی روی پرده پرس می شود که از داخل میل پرده استوانه ای که هیچگونه شیاری ندارد عبور می کند. در صورتی که می خواهید از مدل پرده با حلقه های پرسی استفاده کنید باید به این صورت اندازه گیری را انجام دهید. ابتدا اندازه گیری را از بالای میل پرده (جایی که حلقه از آن عبور می کند) اندازه بگیرید سپس این مقدار را به اضافه دو سانتی متر کنید.این دوسانتی متر در قسمت بالای حلقه قرار می گیرد.

 

طول پرده طول پرده

 

 

اگر میخواهید اموزش خیاطی را به صورت حرفه ای دنبال کنید این لینک را ببینید
اگر میخواهید الگو خیاطی را ببینید این لینک رو ببینید
اگر میخواهید سفارش دوخت لباس دهید این لینک را ببینید
اگر میخواهید اخرین اخبار لباس و مد روز را ببینید این لینک را ببینید

 

امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید